Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újdonságok a Phoenixszel
(Rovat: Űrszondák a Marsnál - 2008.05.30 03:00.)

Kommunikációs problémák, kinyitott robotkar, a leszállás „hangja” – az elmúlt egy-két nap érdekes eseményei röviden.

Sorra érkeznek a hírek a Mars északi poláris vidékére leszállt amerikai Phoenix szondával kapcsolatban. A NASA honlapján szaporodnak a képek is.


Az előtérben a szondán elhelyezett amerikai zászló mellett az a DVD látható, amelyre a Planetary Society szervezésében negyedmillió jelentkező nevét rögzítették. A lemezen a Marssal kapcsolatos könyvek digitális változata is megtalálható. Talán egyszer a jövő űrhajósai megkeresik és magukkal viszik a lemezt. (Kérdés, hogy lesz-e mivel lejátszaniuk...)

Kedden a Mars Reconnaissance Orbiter, amelynek feladatai közt a nagyfelbontású képek készítése mellett a leszálló egység adatainak Földre továbbítása is szerepel, rendetlenkedni kezdett. Fennakadások voltak a rádiós adatátvitelben. Ez megakadályozta, hogy az irányítók friss napi parancsokat küldjenek a Phoenixnek, késleltetve a 2,35 méter hosszú robotkar kinyitását. A rádiós kapcsolat később helyreállt, a hiba okát egyelőre nem tudják pontosan. Amíg a mérnökök a probléma megoldásával vannak elfoglalva, addig az adatcserére az amúgy is rendelkezésre álló Mars Odyssey szondát vetik be.


A fő szerdai program a robotkar kinyitása volt, ami a panorámakép itt látható részlete szerint is rendben sikerült. (Képek: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona)

A Phoenix leszállásával kapcsolatos másik érdekes hírnek európai vonatkozása is van. A bolygó körül keringő Mars Express ESA-szonda mérései alapján készítették azt a hanganyagot, amely a Phoenix légköri fékezését hivatott érzékeltetni. Itt valójában arról van szó, hogy a leszállás során a két űreszköz látóirányú sebessége csökkent. Így a más és más mértékű Doppler-eltolódás miatt folyamatosan változott a Phoenixről érkező rádióadás frekvenciája. Ezt a frekvencia-változást ültették át az emberi fül számára is érzékelhető hang formájába. Az inkább érdekes, mint élvezetes felvétel, amelynek az eleje és a vége a Mars Expresstől származó háttérzaj, itt meghallgatható.

A Phoenix egyébként rendelkezik egy mikrofonnal is, amelyet eredetileg szívesen bekapcsoltak volna a leszállás alatt, együtt egy kamerával, amely felülnézetből képsorozatot készített volna a tájról. A tervet azonban fel kellett adni, mivel az indítás előtti utolsó földi tesztek során felmerült, hogy az eszközök esetleg zavarhatják a sikeres leszálláshoz nélkülözhetetlen berendezéseket. A mikrofon ugyanakkor a remények szerint a felszínen használható lesz.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024