Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

MEGFEJTÉS: Egy nap, két esemény
(Rovat: Űrpolitika, Az Apollo holdprogram - 2024.03.02 10:15.)

Melyik nap volt az, amelyen két űrtörténelmi jelentőségű esemény is történt, és melyek voltak ezek? Itt van A földrajz jövője című könyvért folyó rejtvénysorozatunk második kérdésének megfejtése és a szerencsés nyertes neve.

„Új űrverseny kezdődött. A zsákmány a győzteseké. A kihívást az jelenti, hogy az egész emberiség legyen a győztes.”


A világűr: az új határvidék, vad és törvények nélküli hely. Már most is központi szerepet tölt be gazdaságunkban, kommunikációnkban, katonai stratégiánkban és földi nemzetközi kapcsolatainkban. Most ez az emberi felfedezések, a kizsákmányolás – és talán a hódítások – legújabb színtere. Felfelé és kifelé tartunk, és magunkkal visszük a hatalmi harcainkat. Kína, az Egyesült Államok és Oroszország jár az élen.

A fizikai területektől és a műholdakhoz szükséges erőforrásoktól a fegyverekig és a stratégiai csomópontokig a geopolitika ugyanolyan fontos odafent az égbolton, mint idelent a Földön. Aki kíváncsi arra, hogyan jutottunk idáig és merre tartunk, hogy visszatérünk-e a Holdra vagy milyenek lesznek az űrháborúk, a választ ebben a könyvben megtalálja.

Egy ideje gyűlnek az arra utaló jelek, hogy a 21. század meghatározó geopolitikai története a világűrben íródik. Az elmúlt években ritka fémeket és vizet találtak a Holdon; egyes magáncégek pedig, mint például Elon Musk SpaceX-e, jelentősen csökkentették a világűr elérésének költségét; miközben a nagyhatalmak rakétákat indítottak a Földről, hogy új fegyvereiket tesztelve megsemmisítsék saját műholdjaikat. Mindezek az események egy kibontakozó nagyobb történet részei.


1967. január 27-én az aláírásra aznap megnyitott Világűrszerződést (Outer Space Treaty) elsőként az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a Szovjetunió képviselője írta alá. Az asztalnál ülők (balról jobbra): Anatolij F. Dobrinyin washingtoni szovjet nagykövet, Sir Patrick Dean brit külügyminiszter, Arthur J. Goldberg az USA állandó ENSZ-képviselője és Lyndon B. Johnson, az Egyesült Államok elnöke. (Kép: UN Photo)

Tegnap végét ért a második forduló, amelyben ezt kérdeztük: Ugyanazon a napon, amikor a világűrjog első és legjelentősebb nemzetközi egyezményét az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a Szovjetunió képviselői aláírták, tragikus, három űrhajós életét követelő baleset történt. Mikor történt a két esemény, melyik ez a nemzetközi szerződés, milyen tragédia történt és kik voltak az áldozatai? A keresett dátum 1967. január 27. Aznap nyitották meg aláírásra a Világűrszerződést (Outer Space Treaty, magyarul korábban Alapelvszerződés néven is szerepelt), amelynek ma már több mint 110 állam a részese. Ugyanazon a napon egy startszimulációs teszt során az Apollo–1 űrhajó kabinjában tűz ütött ki, melyben Gus Grissom, Ed White és Roger Chaffee az életüket vesztették.


Az Apollo-űrhajó első emberes repülésének kijelölt legénysége, Edward H. White II, a parancsnoki modul pilótája, Virgil I. Grissom, a küldetés parancsnoka és Roger B. Chaffee, a holdkomp pilótája. A három űrhajós 1967. január 27-én a földi teszt során az űrhajó kabinjában keletkezett tűzben veszítette életét. (Kép: NASA ID: S66-30236)


Az Apollo–1 (Apollo/Saturn 204) kabinjának elszenesedett belső tere az 1967. január 27-i tragikus tűz után. (Kép: NASA, Wikipedia)

Köszönjük olvasóink aktivitását, az összesen 27 – szinte kivétel nélkül helyes – beküldött megfejtést. A helyes választ adók neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Beriné Balogh Gabriella olvasónknak kedvezett. Vele hamarosan felvesszük a kapcsolatot, hogy a Park Könyvkiadó el tudja juttatni címére a könyvnyereményét.

Következő rejtvénykérdésünkre csak hétfőig kell várni. Még három forduló van hátra, így aki most nem nyerte meg A földrajz jövője című kötet egy példányát, az se csüggedjen, lesz még esély!

Tim Marshall: A földrajz jövője – Hogyan változtatja meg világunkat a hatalom és a politika a világűrben? Park Könyvkiadó, Budapest, 2024. ISBN: 9789636330606. Fordította: Both Előd. Terjedelem: 320 oldal, füles kartonált, méret: 210 mm × 140 mm. Ára 5499 Ft. Megvásárolható a könyvesboltokban és az online könyváruházakban.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024