Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Élőlények az űrbe, Iránból
(Rovat: Űrpolitika - 2023.12.09 06:15.)

Hogy pontosan milyen élőlények, azt nem közölték, de a kísérlet állítólag az emberes űrrepülés előkészítését szolgálta.

Az űrkorszak hajnalán, az 1950-es és 60-as évek fordulóján mind szovjet, mind amerikai részről kísérleteztek állatokkal, mielőtt az első embereket megpróbálták volna az űrbe juttatni. Talán a leghíresebb volt közülük szovjet részről Lajka kutya, az amerikaiaknál pedig Enos, a csimpánz. A jelek szerint jó hat évtizeddel később Irán is ezt az utat követi. Pontosabban inkább öt évtizeddel, hiszen az akkori hírek szerint már 2013 januárjában eljutott egy rhesusmajom 120 km magas szuborbitális repülésre, és túl is élte az utazást. Az eleinte kevesebb sikert hozó állatos kísérletek sorozatát korábban, a 2000-es évek közepe táján kezdték.


Pillanatkép a december 6-i iráni biológiai űrugrási kísérlet indításáról készült videóból. (Kép: Islamic Republic News Agency)

Most december 6-án hasonló kísérletet hajtottak végre Iránból. Az ország űrügynöksége ugyanis bejelentette, hogy egy 500 kg tömegű kabinban biológiai kísérletek céljára állatokat küldtek mintegy 130 km magasba, a világűr határán túlra. Ez alkalommal sem álltak tehát Föld körüli pályára, csak egy rövid űrugrást hajtottak végre. Hogy pontosan milyen állatok utaztak, azt a közlemény nem részletezte. A kommüniké szerint Irán újabb lépéssel került közelebb ahhoz, hogy egyszer majd embereket küldjön az űrbe. Az ország távközlési minisztere öt-hat évre becsülte, amíg ember repülésére sort keríthetnének.

A használt rakéta egy új iráni gyártású típus (Salman) volt. Tesztelték az indítási és repülésszabályozási eljárást, továbbá a kabin működését, aerodinamikai kialakítását, vezérlőrendszereit, és megfigyelték az élőlények viselkedését.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024