Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bill Nelson lehet a NASA vezetője
(Rovat: Űrpolitika, Orion, Ares, SLS , Artemis - 2021.03.21 12:15.)

Biden elnök a volt floridai szenátort és Shuttle-űrhajóst jelöli az űrhivatal megüresedett vezetői posztjára.

A posztot előzőleg betöltő Jim Bridenstine az amerikai kormányváltáskor távozott. A NASA jelenleg az ideiglenesen megbízott Steve Jurczyk irányítása alatt működik. Korábban számos találgatást lehetett olvasni arról, hogy Joe Biden elnök kit jelöl majd a NASA élére. Sokan meg voltak győződve róla, hogy most eljöhet az első női NASA-vezető ideje. A jelek szerint mégis azoknak lett igazuk, akik Nelsonra tippeltek.


Bill Nelson egy 2018-as szenátusi meghallgatáson. (Kép: NASA / Aubrey Gemignani)

A most 78 éves Nelson nem ismeretlen a NASA és az űripar köreiben, a hírek szerint széles körű támogatást is élvez a jelölése. Egyfelől rutinos, jó kapcsolatokkal rendelkező politikusnak számít, hiszen 1979 és 1991 között a Képviselőház tagja volt. Később Florida kormányzói székéért is indult, de a választást nem nyerte meg. Viszont három cikluson át, 2000-től 2018-ig a Szenátusban képviselte az államot. Választókörzetébe tartozott a Kennedy Űrközpont és környéke, de Nelsonnak ennél sokkal több köze van az űrhöz. Mind a Képviselőházban, mind a Szenátusban vezette az űrrel kapcsolatos albizottságok munkáját, így jelentős szerepe volt a vonatkozó törvények meghozatalában.

S ha mindez még nem volna elég, 1986-ban a Columbia űrrepülőgép fedélzetén, a január 12-én indult és 6 napon át tartó STS-61-C küldetés során a világűrben is járt. Ez volt a Space Shuttle utolsó repülése a Challenger (STS-51-L) emlékezetes katasztrófája előtt, amely csupán 10 nappal Nelsonék visszatérése után történt. A Columbia pilótája egyébként az a Charles Bolden volt, aki az Obama-korszakban vezette a NASA-t – nem mellesleg Nelson szenátor hathatós támogatásával.

A jelölés után Nelson kinevezéséhez a törvényhozók jóváhagyása is kell. A várakozások szerint ez simán fog menni, hiszen a jelölt kétpárti támogatást élvez. Marco Rubio floridai republikánus szenátor például méltatta Nelson kiemelkedő szerepét az űrprogram és az űripar támogatásában, és úgy vélte, hogy a Biden-kormányzat végre felismerte az Artemis holdprogram megvalósításának és a 21. századi űrverseny megnyerésének a jelentőségét.

Maga az előző NASA-vezető, Bridenstine is kifejezte támogatását, noha annak idején, amikor az ő jelölése volt napirenden, Nelson éppenséggel ellenezte az oklahomai republikánus képviselő kinevezését. Bridenstine akkor csak a republikánus szavazatok minimális többségével került végül a szövetségi űrhivatal élére, de általános vélekedés szerint rácáfolt az előzetes negatív várakozásokra, és kitűnően oldotta meg feladatát. Az előző NASA-főnök most kifejezte reményét, hogy a Szenátus késlekedés nélkül megválasztja Nelsont.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024