Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Világűr mindenkinek
(Rovat: Űrpolitika - 2020.03.28 07:15.)

Az ENSZ Világűriroda űrügynökségekkel együttműködve biztosít hozzáférést űreszközökhöz az Access to Space 4 (for) All kezdeményezés keretében.

Az ENSZ Világűrbizottságának Tudományos és Technikai Albizottsága (COPUOS STS) 2020. február 3–14. között Bécsben tartotta 57. ülésszakát. Az ülésszakon a „Világűr mindenkinek” témájú szimpóziumon tíz, az ülésszak egyes napirendi pontjaihoz kapcsolódóan további 67 szakmai előadás is elhangzott. Szokás szerint ezek közül néhányat részletesen is ismertetünk, a többit az érdeklődők az ülésszak honlapján tekinthetik meg.

A Világűriroda űralkalmazási részlegének vezetője, Luc St-Pierre a szimpóziumon tartott előadásában bemutatta azokat a múltbeli, futó és tervezett programokat, amelyek keretében általában az ENSZ minden tagállamának kutatói és fejlesztői számára lehetőséget biztosítanak űrkísérletek, vagy az űrtevékenységhez kapcsolódó földi kísérletek végrehajtására.

Az első akciót 2013–2018 között szervezték (ZGIP, Zero Gravity Instrument Project), amelynek során szerte a világon több mint 30 úgynevezett klinosztátot juttattak el iskolákba, egyetemekre és kutatóközpontokba. A klinosztát olyan eszköz, amely a behelyezett mintát állandó szögsebességgel vízszintes tengely körül forgatva a mintához képest folytonosan változó irányból ható gravitációval szimulálja a súlytalanság hatását.

Az ENSZ és az ESA közös HyperGES (Fellowship Programme on the Large Diameter Centrifuge Hypergravity Experiment Series) programjának jelentkezési határideje január végén zárult, ennek nyertesei az ESA ESTEC Űrközpontjában működő nagy centrifugában (Large Diameter Centrifuge, LDC) hajthatják végre kísérleteiket.

Február végén zárult a jelentkezés lehetősége a ZARM brémai ejtőtornyában végrehajtandó kísérletekre (DropTES, Fellowship Programme for „Drop Tower Experiment Series”). A projekt keretében négy ejtésre vagy katapultos indításra lesz lehetőség, így 5 vagy 10 másodpercig tartó súlytalanság hozható létre (ez a klinosztáttal ellentétben már nem szimulált, hanem fizikai értelemben valódi súlytalanság).

Már korábban is volt lehetőség arra, hogy az ENSZ és a Japán Űrügynökség (JAXA) közös KiboCUBE programja keretében olyan államok pályázói (oktatási intézmények és kutatóintézetek), amely országoknak nincs hordozórakéta-kapacitása, CubeSat kategóriájú műholdjaikat az ISS japán Kibo moduljának erre a célra készített zsilipkamráján keresztül állítsák pályára. Tavaly októberben a program keretében már az ötödik pályázási lehetőség zárult, a következő idén júniusban nyílik meg.

Lehetőség lesz kísérletek végrehajtására Kína űrállomásán, akár a belső térben, akár az űrállomás külső részén. A következő pályázati lehetőség 2020 nyarán nyílik meg.


Az ENSZ és a Sierra Nevada Corporation pályázati úton keres leszállóhelyet a Dream Chaser űrrepülőgép 2024-ben várható repülése számára. (Kép: UN COPUOS-STS előadás, Sierra Nevada Corporation)

Az ENSZ és a Sierra Nevada Corporation pályázatot hirdetett a Dream Chaser űrrepülőgép számára leszállóhely biztosítására. A pályázatok benyújtásának határideje 2020. április 30. A küldetésre, amely számára az ideális leszállóhelyet keresik, várhatóan 2024-ben kerülhet sor. Ugyanakkor pályázati úton lehetőség van kísérleti eszközöket a világűrbe küldeni a Dream Chaser fedélzetén.

Pályázni lehet (2020. április 30-ig) az ISS-hez kapcsolt Bartolomeo külső platformon végrehajtandó kísérletekre. Itt az ENSZ együttműködő partnere a Bartolomeót készítő Airbus Defence and Space vállalat.


Az ISS-hez kapcsolt Bartolomeo külső platform. (Kép: UN OOSA)

Várhatóan még idén tavasszal megnyílik az a pályázati lehetőség, amelynek keretében CubeSat kategóriájú műholdak pályára állítását biztosítják az ESA Vega-C hordozórakétájával.

Végül, de nem utolsósorban a fejlődő országokból érkező pályázók számára távcsőidőt biztosítanak a nemzetközi ISON (International Scientific Optical Network) hálózat távcsövein.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024