Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ázsiai országok közelében
(Rovat: Űrpolitika, Álmuk a világűr - 2013.09.27 07:15.)

Számos tudományos előadás mellett egy nemzetközi űrtechnológiai kiállítás is a 64. Nemzetközi Világűrkongresszus szerves része. Folytatjuk beszámolónkat a legnagyobb éves űrkutatási rendezvényről.

A Nemzetközi Világűrkongresszust évente rendezi meg a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation, IAF), a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) és a Nemzetközi Űrjogi Intézet (International Institute of Space Law, IISL). A kongresszus nem csak szakmai előadásokról szól, hanem szerves része egy nagy kiállítás, az idei évben több mint 70 kiállítóval.


Séta a kiállításon.

Érdekes látni a kiállítás változását a 2011-es dél-afrikai rendezvényhez képest: politikai okokból idén nem jelent meg saját standdal sem a NASA, sem az ESA (bár számos ESA-tagállam űrügynöksége megtalálható). A helyszínnek köszönhetően azonban nagyon sok az olyan kínai és az ázsiai kiállító, amelyekkel korábban nem találkozhattunk a világűrkongresszuson. Különböző modellek és leírások mellett a kínai emberes űrügynökség standjánál meg lehet tekinteni a Sencsou-10 leszállóegységét (az eredetit).


A Sencsou-10 leszállóegysége.

Gondolhatnánk, hogy Kína földrajzilag nagyon messze van Európától, de több közép-európai ország képviseltette magát egy-egy standdal a kiállításon: a román űrügynökség, a cseh űrügynökség és az ukrajnai űrügynökség egyaránt jelen van. (Az Űrvilág cikkeit rendszeresen olvasók számára biztosan nem meglepő, hogy hazánk hivatalosan idén sem jelent meg ezen a kiállításon.)

A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) a korábbi évekhez hasonlóan idén is egy magyar vacsorát szervezett a magyar résztvevők számára.


A 2013-as magyar vacsora résztvevői.

„A közös magyar vacsora gondolata 2008-ban született meg a Glasgow-ban megrendezett Nemzetközi Világűrkongresszuson, amikor többen arról beszélgettünk, mennyire jó lenne egy asztal mellett leülve együtt beszélgetni minden magyar konferencia-résztvevővel” – mondta az Űrvilágnak Bacsárdi László, a MANT főtitkára.

„Az első vacsorát 2010-ben Prágában szerveztük meg, kihasználva Csehország közelségét, és több mint tízen vettünk rajta részt. Örülök, hogy a Nemzetközi Világűrkongresszusra eljutó tagjaink azóta is minden évben megteremtik annak a lehetőségét, hogy hazai és külföldön élő magyar kutatók egy kis időt együtt tölthessenek” – tette hozzá Solymosi János, a MANT elnöke. Az idei vacsorán öten voltak jelen: Bacsárdi László (NymE, BME), Bálint Tibor (NASA Központ), Jambrich Melinda (Űrvilág), Solymosi János (BHE Bonn Hungary Kft.) és Chris Vasko (Hollandia).

A konferencia során hivatalosan is meghirdették a konferenciasorozat jövő évi rendezvényét, amelyre 2014 őszén Torontóban kerül majd sor.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024