Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bemutatkozik az észak-koreai rakéta
(Rovat: Űrpolitika - 2012.04.10 06:15.)

Meglepetésre a már a starthelyen várakozó, április 12-16. között indítani tervezett rakéta közelébe engedték a nyugati újságírókat.

Mint arról márciusban mi is hírt adtunk, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) bejelentette, hogy egy műhold pályára állítására készül. Nyugati űrfelvételek alapján az sem maradt titok, hogy az új, Unha-3 („galaxis”; más néven Taepodong-3) jelzésű háromfokozatú hordozórakéta egy ideje már az indítóállásban várakozik. Dél-koreai, japán és amerikai vélemények szerint azonban a hordozórakéta kipróbálása, az állítólagos távérzékelő műhold felbocsátása csak álca, és valójában egy nagy hatótávolságú, katonai célra fejlesztett rakéta tesztjéről van szó. Mindezzel pedig a külföldi élelmiszersegélyekre szoruló diktatúra megszegi a tesztek leállítására vonatkozó ígéretét. Továbbá dél-koreai műholdfelvétel-elemzők szerint egy harmadik nukleárisfegyver-teszt előkészületei is folynak azon a helyen, ahol 2006-ban és 2009-ben végrehajtottak már ilyet az északiak.


A 30 m magas Unha-3 rakétát az ország északnyugati partvidékéről, a Dongcsang-ri (Tongchang-ri) nevű központból bocsátják majd fel. Az indítóhelyen már a márciusi nagyfelbontású űrfelvételek is éledező aktivitást mutattak. A fenti műholdkép 2012. március 31-én készült. (Kép: GeoEye)

A KNDK állítása szerint a 100 kg tömegű műhold űrfelvételeket sugároz majd a Földre, meteorológiai és erőforrás-kutatási célú hasznosításra. A hivatalos cél békés, ráadásul ünnepi is: megemlékezni Kim Ir Szen születésének századik évfordulójáról. (Az ország mostani vezetője, Kim Dzsong Un az alapító diktátor unokája.) Az Egyesült Államok és Észak-Korea aggódó szomszédai szerint azonban mindez a 2009-es hasonló – és sikertelen – műholdindítási kísérlet után elfogadott tiltó ENSZ-határozat megsértését jelenti.

A BBC április 8-án készült filmje az észak-koreai indítási előkészületekről. A külföldi újságírók egy csoportját öt órán át tartó vonatozással juttatták a helyszínre, ahol alkalmuk volt látni a rakétát és az irányító központot is. Néhány kérdést is feltehettek. A BBC tudósítója, Damian Grammaticas afelől érdeklődött, hogy miért költenek pénzt űrkutatásra, amikor a nép éhezik Észak-Koreában. A válasz szerint szükségük van a saját csúcstechnológiára, enélkül nem válhatnak fejlett országgá, csupán szolgákká. A váratlan, propagandacélú nyitottsággal az észak-koreai hatóságok azt próbálják üzenni a világnak, hogy a kísérletük valóban békés célú.

Japán és Dél-Korea előzetesen figyelmeztetett arra, hogy ha a területüket érintené a rakéta útja, azt le fogják lőni. Északi részről ezt természetesen ellenséges lépésként értékelnék. A térségben tehát megnőtt a feszültség a rakétaindítási kísérlet előtt, de nincs semmi jele, hogy a startot elhalasztanák.


Az április 12-16. között indítani tervezett észak-koreai rakéta útvonala dél felé halad majd. A térképen barna négyszögekkel megjelölték a kiürülő első és a második rakétafokozat várható becsapódási helyét. (Kép: IMO / BBC)


A felbocsátandó távérzékelő műhold, a Kvangmjongszong-3 (angolos átírással Kwangmyongsong-3) modellje és bemutatása a külföldi újságíróknak. (A név jelentése „fényes csillag”.) (Kép: CNN)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024