Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Afrika köszöntötte a Nemzetközi Világűrkongresszust
(Rovat: Űrpolitika, Távoli világok kutatói , Szárnyaló képzelet - 2011.10.03 15:13.)

Október 3-án hétfőn egy kétórás megnyitó ünnepséggel kezdetét vette a 62. Nemzetközi Világűrkongresszus, amelyet első alkalommal rendeznek meg az afrikai kontinensen. Az idei konferencia helyszíne a dél-afrikai Fokváros.

A Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation, IAF), a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) és a Nemzetközi Űrjogi Intézet (International Institute of Space Law, IISL) által szervezett rendezvényre kétezer résztvevőt várnak, akik az űrtevékenység legkülönbözőbb területeit képviselik. Az idei konferencia mottója African Astronaissance ("Űrafrika születése"), amelynek megfelelően a programban nagyon sok afrikai kötődésű elem található, külön plenáris szekciót is szerveztek afrikai kérdéseknek. A rendezvény pénzügyi oldalát tekintve az afrikai résztvevők számára csökkentett regisztrációs díjakat tettek lehetővé a szervezők.

A szervezők fontosnak tartják, hogy minél több afrikait megszólítsanak, ezért a kongresszussal egy időben különböző nyilvános programokat is szerveztek. Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően a kongresszussal párhuzamos űripari kiállítást a konferencia utolsó, pénteki napján bárki megtekintheti. De ezen kívül is nagyon sok helyi programmal találkozhatnak a fokvárosiak. A mai napon a város különböző népszerű pontjain űrruhába öltözött emberek tűntek fel és sportoltak a Green Point-nál, mentek fel a Tábla-hegy tetejére, olvastak újságot vagy kalauzoltak embereket különböző múzeumokban. Kedden a NASA adminisztrátorával, Charles Boldennel, szerdán Catherine Coleman amerikai űrhajóssal találkozhatnak az érdeklődők, de lesz nyílt éjszaka a Dél-afrikai Csillagászati Obszervatóriumban, zene, könyvolvasás, művészeti verseny, műholdak használatának népszerűsítése.

A szervezők különös figyelmet fordítanak a jövő generációjára is. Vasárnap este egy ismerkedési estet szerveztek a diákként regisztrált résztvevők számára az egyik múzeum éttermében. A 35 évnél fiatalabb fiatal szakemberek pedig egy exkluzív fogadáson ismerkedhettek egymással. A szervezőknek köszönhetően ez utóbbin részt vehettem. Jean-Yves Le Gall, az Arianespace Aerospace-Europe vezérigazgatója, továbbá Peter Martinez, a helyi szervezőbizottság elnöke (egyben a Dél-afrikai Csillagászati Obszervatórium egyik vezetője) is köszöntötte a fiatal kutatókat.


Ma délelőtt 10 órakor kulturális előadásokkal fűszerezett nyitóünnepséggel indult el a 62. Nemzetközi Világűrkongresszus. Fokváros polgármestere mellett több dél-afrikai miniszter is köszöntötte a jelenlévőket. Naledi Pandor, a tudományos és technológiai miniszter kiemelte, reméli, hogy a mostani kongresszus, amely kétezer résztvevőt vonzott a világ különböző országaiból, rávilágít a kormányánál arra, hogy a jelenleginél több pénzt fordítsanak az űrszektorra.


Naledi Pandor, tudományos és technológiai miniszter beszéde során nagyobb támogatást kért a kormánytól az űrprogramokra

Pedig a dél-afrikai részvétel már így is jelentős. Több nemzetközi egyezményhez csatlakozhat az elmúlt években, és három szempontból is nagyon fontosnak tartják. Első körben szeretnének részesedést szerezni az űrpiacban, elsősorban a műholdas kommunikáció és technológiai területén. Másodsorban űr alapú rendszerek adatait szeretnék felhasználni a döntéshozatalban, harmadrészt pedig különböző alkalmazásokat előállítani például a távgyógyászatban és távoktatásban. Berndt Feuerbacher, a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség elnöke röviden összefoglalta a 2011-es esztendő legfontosabb, űrtevékenységhez kapcsolódó eseményeit, mint az utolsó űrrepülőgép repülése, amerikai, európai és kínai eredmények. Külön kiemelte, hogy ebben az esztendőben a Nemzetközi Űrállomáshoz egyszerre három IAF-tagszervezet eszköze is csatlakozott (az orosz Roscosmos, az európai ESA, és a japán JAXA). A megnyitó ünnepség végén Berndt Feuerbacher IAF-elnök a két társszervezet, Tanja Masson-Zwaan, a Nemzetközi Űrjogi Intézet elnökével és Gopalan Madhavan Nair, a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia elnökével közösen megnyitotta a 62. Világűrkongresszust.


"A 62. Világűrkongresszust ezennel ünnepélyesen megnyitjuk"

Az idei évben ünnepli alapításának 60. évfordulóját a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség, ennek apropóján néhány nappal ezelőtt sor került egy CANSAT-indításra, amely keretében "kis születésnapo gyertyaként" kólásdobozokba épített kommunikációs áramköröket indítottak Dél-Afrikából.


CANSAT-indítás képekben

Rövid ebédszünet után sor került az első plenáris szekcióra, amelyen az elmúlt évek hagyományainak megfelelően űrügynökségek vezetői vettek részt. Először Sandile Malinga, a Dél-afrikai Nemzeti Űrügynökség vezetője köszöntötte a résztvevőket, majd a rendezvény moderátora sajnálattal jelentette be, hogy idén nem jött el Steve MacLean, a kanadai űrügynökség (CSA) elnöke valamint Chen Qiufa, a kínai CNSA adminisztrátora sem, így öt űrügynökség vezetője ismertette röviden elmúlt éves tevékenységét és a következő időszak terveit.


Plenáris szekció az űrügynökségek résztvevőivel - Vlagyimir Popovkin beszéde közben

Charles Bolden, a NASA adminisztrátora a Shuttle-korszak utáni lehetőségekről és indításokról beszélt. Vlagyimir Popovkin, a Roszkoszmosz elnöke a nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Jean-Jacques Dordain, ESA igazgatója örömmel közölte, hogy már 19 tagországa van az Európai Űrügynökségnek, és jövőre csatlakozik a huszadik is. (A 19. tagország Románia lett, a 20. tagország pedig Lengyelország lesz jövőre. Magyarország ugyan elsők között kezdte meg a 90-es években a régióból az együttműködést az Európai Űrügynökséggel, de a magyar ESA-tagság még nagyon messze van. Ezt a kongresszusi részvétel is jól tükrözi: míg az ESA-tag csehek külön standdal jelentek meg az idei esztendőben is a konferenciához kapcsolódó kiállításon, addig hazánknak nemhogy nincsen standja, de a magyar űrtevékenység kormányzati oldalról - az elmúlt évek tendenciájához hasonlóan - idén sem képviselteti magát a legnagyobb űrkutatási konferencián.) Keiji Tachikawa, a japán JAXA elnöke az elmúlt év űrszondaindításairól számolt be, míg Ranganath Navalgund, az Indiai Űrügynökség (ISRO) egyik alelnöke a MEgha Tropiques programtól beszélt, amelyben indiai-európai együttműködésben a trópusi atmoszférát tanulmányozzák. A jövő évi indiai tervek között szerepel földmegfigyeléshez, kommunikációhoz és navigációhoz kapcsolódó műholdak indítása, többek között az IRNSS-1-é, amely az indiai regionális navigációs rendszer első műholdja lesz.

Most javában zajlanak a délutáni technikai szekciók (19 fut egyszerre), illetve ezzel párhuzamosan a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség éves közgyűlése.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024