Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Napfizikai műhold indult Kínából
(Rovat: Űridőjárás, Kínai műholdak - 2022.10.10 06:15.)

Vasárnap Csiucsüanból állították pályára az ASO-S (Kuafu-1) űrobszervatóriumot.

A hordozórakéta egy Hosszú Menetelés-2D volt, az időpont október 9-én magyar idő szerint 1:43. Az első jelentések szerint az űreszköz elérte a tervezett pályáját.


Az ASO-S (Kuafu-1) startja egy Hosszú Menetelés-2D rakétával. A háttérben maga a felkelő Nap, az űreszköz majdani kutatási célpontja. Ez Kína első kifejezetten napfizikai célú operatív (nem kísérleti) műholdja. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)

A 859 kg-os műhold angol nevének (Advanced Space-based Solar Observatory) rövidítése ASO-S, de van egy mitológiai hátterű kínai elnevezése is, Kuafu-1. Az űreszköz 720 km magas, magas inklinációjú (közel poláris) napszinkron pályáról szinte folyamatosan, az év 96%-ában szemmel tudja tartani központi csillagunkat. (A választott pálya sajtosságai miatt naponta legfeljebb 18 percet repül árnyékban, azt is csak május és augusztus között.) Feladata, hogy a Nap aktív jelenségei, a flerek és koronakidobódások, valamint a Nap mágneses tere közötti kapcsolatot kutassa, hozzájárulva ezzel a Föld körüli térség űridőjárásának pontosabb előrejelzéséhez is.

A kínai napfizikai űrobszervatórium tervezett működési élettartama legalább 4 év. Naponta mintegy 500 Gb mérési adatot sugározza majd le a Földre. A programban három, földrajzi értelemben egymástól távol elhelyezett kínai követőállomás vesz részt. Ezek az nyers adatokat további feldolgozásra a Kínai Tudományos Akadémia Bíbor-hegyi Obszervatóriumában (Purple Mountain Observatory, PMO) működő tudományos központba küldik. A Kuafu-1 fedélzeti kamerái néhány másodperces–perces időközönként készítenek képeket a Napról, de kitörések idején ez az időköz egy másodpercesre csökken, hogy minél jobb időbeli felbontással tudják követni az eseményeket.


(Fantáziakép: PMO)

A műhold három fedélzeti műszere egy a teljes napkorongot leképező magnetográf (Full-disk solar vector Magnetograph, FMG), egy a hidrogén Lyman-α színképvonalának hullámhosszán érzékeny teleszkóp (Lyman-alpha Solar Telescope, LST) és egy a kemény röntgentartományban működő képalkotó berendezés (Hard X-ray Imager, HXI).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024