Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Epsilon, másodszor
(Rovat: Űridőjárás, Japán a világűrben - 2016.12.21 07:15.)

Japán kis méretű, korszerű szilárd hajtóanyagú rakétája második repülése alkalmával egy a földi magnetoszférát és sugárzási övezeteket kutató műholdat állított pályára.

A hasznos teher rövidítése ERG, teljes neve Exploration of energization and Radiation in Geospace. A Japán Űrügynökség (JAXA) kutatási részlege (Institute of Space and Astronautical Science, ISAS) által készített műhold a Föld elektromágneses környezetét, a kozmikus sugárzás nagy energiájú töltött részecskéit vizsgálja majd.


Fantáziakép a Föld körül keringő, 365 kg starttömegű japán Arase (ERG) műholdról. (Kép: JAXA / ISAS)

Az Epsilon rakéta a Japán déli részén fekvő Ucsinoura (Uchinoura) űrközpontból indult, december 20-án, magyar idő szerint 12:00-kor. A műhold igen elnyúlt, közepes (300 km és 33 ezer km között változó) magasságú, közel 9 órás periódusú ellipszispályán fog működni, amelynek hajlásszöge kb. 31° az Egyenlítő síkjához képest. Maga a hordozórakéta egészen újnak számít, hiszen a mostani alkalmat megelőzően csak egyszer repült. Igaz, a bemutatkozása még 2013 szeptemberében volt. A fejlesztésének célja, hogy költségkímélő módon tudjanak Föld körüli pályára állítani kisebb kutató űreszközöket Japánból, és akár a kereskedelmi indítások piacán is versenyképesek legyenek.

Japán szokás szerint a sikeres indítást követően új nevet kapott az űreszköz: Arase. Ez a starthelyhez közel, Kagosima prefektúrában futó folyó neve is. Jelentése zord, tajtékzó vízfolyás, ami egyúttal jelképezi a műhold várható viszontagságos útját a sugárzási öveken át. Az Arase működési élettartamát egy évesre becsülik.


Egy másik fantáziarajz, a műhold mellett a mágneses erővonalakkal. (Kép: JAXA)

Az Arase (ERG) műhold tudományos célja a bolygónk környezetében, a Van Allen-övekben nagy energiára felgyorsuló elektronok keletkezésének, viselkedésének, eloszlásának vizsgálata, a geomágneses viharok és a napszél kapcsolatának kutatása. Fedélzetén 9 fő műszert helyeztek el, amelyek különböző energiájú elektromosan töltött részecskéket (elektronokat, ionokat) képesek detektálni, valamint mérni a mágneses teret és a plazmahullámokat.

Rövid, látványos és zenés animáció az ERG-ről és méréseiről. (Forrás: JAXA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024