Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kozmikus rózsa Valentin-napra!
(Rovat: Űrcsillagászat Európában, A hét képe - 2004.02.14 17:23.)

A szerelmesek napját a Spitzer-űrtávcső is megünnepli látványos felvételével az NGC 7129, rózsa alakú csillagközi ködről.

A tőlünk 3300 fényévre lévő csillagbölcső intersztelláris ködbe van ágyazva, amely a Spitzer-űrtávcső képén rózsabimbó alakjában jelenik meg. A fiatal csillaghalmaz a Cepheus csillagképben található, s a legfrissebb kutatási eredmények szerint 130 fiatal csillagot tartalmaz.

A fiatal halmaz átmérője körülbelül négy fényév – annyi, mint a Napunk és a hozzá legközelebb lévő csillag, a Proxima Centauri közötti távolság. A halmaz csillagai az intersztelláris köd por és gázanyagából álltak össze.

A fiatal csillagok sugárzása felmelegíti a közelükben lévő port és gáz részecskéket. A látható fény és az ultraibolya tartományban elnyelt sugárzást a gázanyag az elektromágneses spektrum infravörös tartományában sugározza vissza a környezetébe. A képen látható rózsás piros szín valószínűleg hidrokarbon molekuláktól származik, a zöld pedig szén-monoxidtól.

A Spitzer-űrtávcső a NASA nagy űrobszervatóriumok programjának utolsó pontja. Infravörös Űrtávcső (Space Infrared Telescope Facility – SIRTF) névvel indult a világűrbe, később keresztelték át ifjabb dr. Lymann Spitzer tiszteletére. Ő vetette fel először az űrtávcsövek építésének gondolatát, hogy a légkörön túl, annak zavaró hatásaitól megszabadulva új teret nyithassunk a csillagászat számára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024