Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Drótnélküli műhold
(Rovat: Új eszközök és anyagok, Kis űreszközök nagy szerepe - 2016.07.06 10:15.)

A Német Repülési és Űrügynökség (DLR) innovációs pályázatán egy drótnélküli műhold terve vitte el a fődíjat.

A DLR INNOspace Masters elnevezésű pályázatán a würzburgi Julius Maximilians Egyetem informatika professzora, Sergio Montenegro és kutatótársa, Tobias Mikschl nyerte el a fődíjat. Projektjük a Skith nevet viselte, a kutatók kidolgozták a világ első vezeték nélküli műholdjának a technológiáját.


A Skith projekt fejlesztői, vagyis a vezeték nélküli technológiával működő műhold ötletgazdái, Sergio Montenegro (középen) és Tobias Mikschl a gazdasági minisztérium és a DLR képviselői társaságában. (Kép: DLR / Simone Leuschner)

Jelenleg a műholdak egységeit elektromos vezetékek, sőt, összességében tekintélyes hosszúságú kábelkötegek kötik össze. A Skith ehelyett innovatív, radikálisan újszerű megoldást kínál: a műhold egységeibe miniatűr, kis hatótávolságú, nagy sebességű, valós időben működő rádiómodulokat terveznek, ezek segítségével tartanál egymással az egységek a kapcsolatot. Ezáltal csökkenthető a tervezési munka és a költségek, miközben nő a megbízhatóság és a rugalmasság. A Skith név egyébként a „skip the harness” (dobd ki a kábelköteget) szavak összevonásából ered. Mikschl elmondta, hogy a rendszer a laboratóriumukban már készen áll, és akár már 2018-ban kipróbálhatnák éles körülmények között, a világűrben egy műhold fedélzetén.


A DLR INNOspace Master versenye díjkiosztó ünnepségének résztvevői, a versenyzők és a szervezők. (Kép: DLR / Simone Leuschner)

A DLR a Szövetségi Gazdasági és Energiaügyi Minisztérium megbízásából most első ízben rendezte meg innovációs versenyét. A pályázókat arra kérték, nyújtsanak be arra vonatkozó ötleteket és javaslatokat, milyennek képzelik az asztronautika jövőjét. A versenyen nyolc európai országból 50 cég, egyetem és kutatóintézet vett részt, a zsűri három kategóriában díjazta az ötleteket. Maga az INNOspace kezdeményezés azonban már 2013 óta segíti a technológiatranszfert az asztronautika és az ipar más szegmensei között.


A Würzburgi Egyetem egyik korábbi, CubeSat kategóriájú műholdja, az SSETI Express európai diákműhold részeként 2005-ben pályára állított UWE–1. A műholdat egy korábbi cikkünk információja szerint a Masat–1 építői saját műholdjuk „konkrét előzményeként jelölték meg”. (Kép: Würzburgi Egyetem)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024