Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Műholdgyógyítás
(Rovat: Új eszközök és anyagok, Távoli világok kutatói , Űrcsillagászat Európában - 2003.08.14 09:18.)

A régi, üzemidejüket kitöltő műholdak problémája egyre nagyobb mérteket ölt, hiszen ezekből az esetenként többmillió dolláros eszközökből egyszerűen űrszemét válik feladatuk teljesítését követően. Milliókat lehet tehát megtakarítani a jövőben, ha a most a FUSE műholddal sikeresen kipróbált metódussal újabb lelket lehelnek a jövő kiérdemesült eszközeibe.

A FUSE (Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer – Távoli Ultraibolya Színkép Elemző) műholdat a NASA 1999 júniusában bocsátotta fel, hogy az elektromágneses spektrumnak a látható fényénél rövidebb hullámhosszú sugárzását mérje. Ezzel a Hubble "kiegészítő műszerévé" vált annak a koncepciónak részeként, mellyel az amerikai űrügynökség a színkép egészét fel kívánja térképezni (másik híres, ilyen céllal felbocsátott műhold még pl. a Chandra röntgen-teleszkóp).


A FUSE, ahogy a rajzolók látták

A műholdak egyik leggyakoribb problémája – ahogy most a FUSE-é is – a helyzetük meghatározásában fő szerepet játszó giroszkópok meghibásodása szokott lenni. Egyetlen ilyen alkatrész kiesése is nehézségeket okoz a műholdak tájolásában és pályán tartásában, de ha több is felmondja a szolgálatot, akkor a projektek gazdáinak le kell mondaniuk az űreszköz további működéséről.

Esetünkben a FUSE is ilyen lassan haldokló eszközzé kezdett válni, hiszen az egyik giroszkópja már 2001-ben felmondta a szolgálatot és mára a többi is az öregedés jeleit mutatja, ráadásul a stabilitásért felelős lendkerekek fele is már csak holttömeg maradt. Viszont a tudományos eszközök még a legjobb erőben vannak, ezért megért egy kísérletet, hogy a vezérlő szoftvert átalakítsák és kipróbálják, mi van akkor, ha már egyetlen giroszkóp sem üzemel.

Áprilisban a műhold három számítógépére feltöltötték az új irányító szoftvereket és azóta folyamatosan tesztelték az űreszközt. "Ezt a procedúrát leginkább egy élő emberen végzett agyátültetéshez hasonlítanám – nyilatkozta dr. William Blair, a FUSE megfigyelési programjának főnöke -, de ez sokkal inkább egy hármas agyátültetés volt". A szonda mozgásának tesztelése közben természetesen folyamatosan zajlottak a megfigyelési programok, de ezekben nem voltak érezhetők a változások (amely tény a legjobb fokmérője a programozók munkájának).

A NASA ezzel "nyert egy műholdat" és azonnal felhívást tett közzé, javaslatokat várva a jövő évi – váratlanul az ölükbe pottyant – megfigyelési időre. A művelet igazi haszna azonban abban rejlik, hogy talán további, élettartamuk végén járó mesterséges holdak működését lehet majd ilyen módon meghosszabbítani, illetve az újakat eleve a FUSE-éhoz hasonló szoftverrel lehet indítani, mely már indításkor hosszabb kutatási időre kalibrálja az új eszközöket, olcsóbbá téve a kutatásokat.

Dancsó Béla

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024