Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

XRISM: majdnem minden stimmel
(Rovat: Távoli világok kutatói, Japán a világűrben , Amerika és az űrcsillagászat - 2024.01.13 07:15.)

Az amerikai és európai közreműködéssel négy hónapja felbocsátott japán röntgencsillagászati műhold beüzemelése rendben halad – egy bosszantó kivétellel.

A XRISM (X-ray Imaging and Spectroscopy Mission) szeptember elején indult egy H-2A rakétával, a 2016-ban szerencsétlen körülmények közt, a felbocsátását követően rövid idő alatt tönkrement Hitomi (ASTRO-H) röntgenműhold pótlására. A XRISM beüzemelése már csak az előzmények miatt is érdeklődésre tarthat számot. A Japán Űrügynökség (JAXA) és amerikai partnere, a NASA január 5-én tette közzé az első adatokat az új röntgenűrtávcső két fedélzeti műszerétől, a Resolve nevű spektrométertől és az Xtend képalkotó berendezéstől. A XRISM hivatalos üzembe helyezése várhatóan január végén fejeződik be, és a műhold műszereinek teljesítménye meghaladja az előzetes várakozásokat.


(Fantáziakép: NASA)

Hogy ne legyen minden ennyire szép és jó, akadt egy komolyabb hiba, amelynek elhárításán a japán szakemberek még dolgoznak. A Resolve nyílását takaró ajtót ugyanis többszöri próbálkozásra sem sikerült kinyitni a Föld körüli pályán. A berilliumból és acélhálóból készült borítás ugyan átengedi elsősorban a nagyobb energiájú röntgensugarakat, ezért beragadása végső soron nem teszi teljesen használhatatlanná a spektrométert, de annak érzékenysége értelemszerűen romlik, különösen az alacsonyabb energiatartományban. Az eset azért is különösen bosszantó, mert maga a berendezés kitűnő állapotban van. Egyelőre még nem adták fel, hogy sikerül kinyitni a Resolve berendezést védő ajtót. De ha mégsem sikerül, a kutatóknak ezt figyelembe véve kell tervezniük a méréseket: ugyanakkora érzékenység eléréséhez hosszabb időn át kell figyelni a röntgenforrásokat, így értelemszerűen kevesebb célpontra jut majd idő.

A XRISM 550 km magas, 31° hajlásszögű pályán kering. Mintegy 3 évesre tervezett működési élettartamát elsősorban a detektorokat hűtő, folyamatosan fogyó hélium mennyisége korlátozza.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024