Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A kettős kisebb tagja is kettős...
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat - 2023.11.10 06:15.)

Újabb meglepetés: a Lucy űrszonda által először meglátogatott Dinkinesh kisbolygó kísérője maga is egy összetapadt szoros kettős égitest.

Mint arról a napokban beszámoltunk, a NASA Lucy kisbolygókutató űrszondája, amelyet a Jupiter egyes trójai kisbolygóinak meglátogatására készítettek, s 2021-ben indítottak el, útközben elrepült a (152830) Dinkinesh főövbeli kisbolygó közelében. A megközelítést elsősorban gyakorlatozásnak szánták, hogy a Lucy fedélzeti berendezéseinek működését kipróbálják.

A november 1-jén végrehajtott kisbolygó-megközelítésekor a Lucy egy km. 220 m-es kísérőt is talált a 790 m átmérőjű Dinkinesh mellett – legalábbis ez látszott azon a közeli felvételen, amelyet az űrszonda kb. 430 km távolságból, a megközelítés idején készített. (A legnagyobb közelség 425 km-es volt.) Mostanra sikerült letölteni az űrszondáról további képeket és adatokat is. Így derült ki, hogy a Dinkinesh kísérője valójában egy egymás szoros közelségében levő két összetapadt apró égitest. A korábbi képen a az űrszonda látóiránya miatt nem látszott ez a tulajdonsága, de a gyorsan elsuhanó Lucy későbbi felvétele más nézőpontból is megmutatta a helyzetet.


A Lucy űrszonda L’LORRI (Lucy Long-Range Reconnaissance Imager) kamerájának már távolodóban készített felvétele a Dinkinesh kisbolygóról és kísérőjéről, 1630 km távolságból, a legnagyobb közelség után 6 perccel. (Kép: NASA / Goddard / SwRI / Johns Hopkins APL)

Ez az első ilyen szoros (érintkező, kontakt) kettős égitest, amelyet egy kisbolygó körül találtak, bár az elképzelések szerint a Naprendszer kisbolygói között gyakoriak lehetnek az effélék – csakhogy a közeli megtekintésükre eddig nem sok alkalom kínálkozott. (Némileg hasonló a New Horizons szonda által a Kuiper-övben meglátogatott Arrokoth – korábbi ideiglenes nevén Ultima Thule – kisbolygó esete: az az égitest két fő részből állónek, egy hóemberre emlékeztető alakúnak bizonyult.)

A kutatók szerint, akik erre a meglepetésre sem számítottak a „gyakorlatozásnak” szánt kisbolygó-elrepülés kapcsán, a látottak feladják a leckét a modellezéssel foglalkozó szakembereknek. Különösen az a meglepő, hogy a Dinkinesh kísérőjének két fele hasonló méretűnek tűnik.


A grafika az űrszonda és az égitestek helyzetét mutatja a két kép készítésekor, érzékeltetve az eltérő látóirányokat. [: NASA / Goddard / SwRI (grafika), NASA / Goddard / SwRI / Johns Hopkins APL / NOIRLab (A kép), NASA / Goddard / SwRI / Johns Hopkins APL (B kép)]

Az adatok letöltése pedig még nem is ért véget...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024