Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ibolyántúli Mars
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrszondák a Marsnál - 2023.08.07 07:15.)

A NASA MAVEN űrszondája látványos felvételeket készített az ibolyántúli tartományban a vörös bolygóról.

A 2013 novemberében indított, és 2014 szeptembere óta a Mars körül keringő MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) fő célja a bolygó felsőlégkörének és ionoszférájának, valamint azok napszéllel való kölcsönhatásának vizsgálata. A szonda fedélzetén működő képalkotó ultraibolya spektrográffal (IUVS, Imaging Ultraviolet Spectrograph) 2022-ben, illetve 2023-ban fényképezték le a Marsot, amikor a bolygó elliptikus pályája két, nagyjából átellenes részén tartózkodott. Az ibolyántúli felvételek új bepillantást engednek a légköri jelenségekbe és egyes felszíni alakzatok is másként látszanak rajtuk.

Az IUVS a látható fény tartományához viszonylag közel, a 110 és 340 nm közötti hullámhosszakon dolgozik. A felvételek megjelenítéséhez a tartományon belül három különböző hullámhosszat vörös, zöld, illetve kék színnel jelenítettek meg. Ilyen színezéssel a légköri ózon lilának látszik, míg a felhők és a légköri pára fehér vagy kék színben jelenik meg. A bolygó felszíne sárgásbarna vagy zöld, attól függően, hogyan optimalizálták a felvételeket a kontraszt növelése és egyes felszíni alakzatok jobb megjelenítése érdekében.

Az első felvétel 2022 júliusában készült, amikor a bolygó déli félgömbjén nyár volt, és a Mars pályáján közel járt a Naphoz. A képen lent balra a Mars legmélyebb krátere, az Argyre-medence látszik, amelyet légköri pára tölt ki (a képen halvány rózsaszínű). A képen fent balra a Mariner-völgyrendszer (Valles Marineris) mély, felhőkkel kitöltött kanyonja látható (a képen sárgásbarna). A viszonylag meleg nyári időjárás következtében kis méretűre zsugorodott déli sarki jégsapka fehér színű. A déli félgömb nyarán kialakuló porviharok a vízpárát nagyon nagy magasságba szállítják, ami megmagyarázza a MAVEN felfedezését, miszerint a marsi évnek ebben az időszakában a bolygó az átlagosnál erősebben veszít hidrogént.


A MAVEN 2022 júliusában készült felvétele a Marsról. A kép készítésekor a Mars napközelben volt, déli félgömbjén pedig nyár volt. (Kép: NASA / LASP / CU Boulder)

A második képet a MAVEN 2023 januárjában készítette, amikor a Mars már elhagyta pályája Naptól legtávolabbi pontját. Az évszakok változása miatt az északi sarkvidéken bőven vannak jelen a fehérnek látszó felhők. A Mariner-völgyrendszer balra lent látható, a képen sárgás színű. Az ózon az UV-tartományban készült felvételen lilának látszik. Az ózon az északi félgömb telének hideg sarkvidéki éjszakáin jött létre, majd az északi félgömb tavaszán fokozatosan lebomlik, elsősorban azért, mert kémiai reakcióba lép a vízpárával, ami az évnek ebben az időszakában a légkörben csak kis magasságban van jelen.


A NASA MAVEN űrszondájának 2023 januárjában készült felvétele a Marsról. (Kép: NASA / LASP / CU Boulder)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024