Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GYORSHÍR: Úton a JUICE
(Rovat: Távoli világok kutatói, A Nap és bolygótestvéreink , Hazai kutatóhelyek és űripar - 2023.04.14 15:00.)

Szerencsésen elindult az Európai Űrügynökségnek (ESA) a Jupiter és jeges holdjai kutatására épített űrszondája.

A JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) űrszondát indító Ariane-5 rakéta az előzetesen tervezett időpontban, április 14-én magyar idő szerint 14:14-kor emelkedett a magasba az Egyenlítőhöz közel, Francia Guyana területén fekvő Kourou űrközpontból. (Egy napos késést okozott a kedvezőtlen időjárás, a villámlás veszélye.) Amint azt korábbi cikkeinkben (ld. a lap alján) olvashatták, a JUICE az ESA Cosmic Vision 2015–2025 programja keretében mintegy 1,6 milliárd euró költséggel épült űrszonda, amely a Naprendszer legnagyobb bolygóját, valamint annak környezetét és három különleges, egymástól is nagyon eltérő jeges kérgű holdját (Europa, Ganymedes és Callisto) vizsgálja majd közelről. A széles nemzetközi együttműködésben megvalósult űrszonda elkészítésében és tudományos programjában magyar űripari cégek és intézetek mérnökei és kutatói is részt vettek/vesznek.


A JUICE-t indító utolsó Ariane-5 hordozórakéta, útban a startálláshoz. Orrburkolatát egy pályázatnyertes gyermekrajz díszíti. (Kép: ESA)

Az űrszonda a világűrt elérve, az indítást követően 26 perccel vált el a rakéta utolsó fokozatáról. Nem sokkal később az ESA átvette fölötte az irányítást. A két hatalmas (85 m2-es) napelemszárny, amelyek majd a Jupiter távolságában is elegendő elektromos energiával látják el a fedélzeti műszereket, a repülés 100. perce körül nyílik ki. Az elkövetkező 17 nap során sorban kinyitják az antennákat és a magnetométer árbócát, amelynek az a szerepe, hogy a mágneses tér mérésére készült érzékeny műszert nem zavarják magának az űreszköznek a hatásai.

A JUICE mintegy 8 éven át utazik a Jupiterig, ahol 2031-ben áll pályára először az óriásbolygó körül, majd 2034 vége felé a Ganymedes hold körül. Ez a Naprendszer legnagyobb méretű holdja, s az egyedüli, amelynek saját mágneses teréről tudunk. A JUICE pályafutását várhatóan 2035 vége felé a Ganymedes felszínébe csapódva fejezi be. Addig is, amíg megközelíti a Jupitert, négy alkalommal végez gravitációs hintamanővereket. Elsőként 2024. augusztusban tér vissza a Föld közelébe, amikor az űrkutatás történetében először mind a Hold, mind a Föld mellett vesz lendületet további útjához. 2025-ben a Vénusz, utána 2026-ban és 2029-ben megint a Föld megközelítése következik.

A JUICE űrszondával kapcsolatban már a közeljövőben is, de az eljövendő évek során minden bizonnyal további érdekes részleteket olvashatnak majd az Űrvilág híreiben.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024