Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Arab rover kínai holdszondán
(Rovat: Távoli világok kutatói, Kína a világűrben - 2022.09.21 07:15.)

Az Egyesült Arab Emírségek Rashid-2 holdjáróját a 2026-ra tervezett kínai Csang'e-7 vinné a Holdra.

Erről írtak alá megállapodást a napokban a két ország képviselői. A Csang'e-7 (Chang'e-7) kijelölt leszállóhelye a Hold déli sarkvidékén a Shackleton-kráter környéke lenne, ahol a korábbi mérések szerint jelentős felszín alatti vízjégkészletek lehetnek az állandóan árnyékba boruló területeken. Az Emírségek és Kína között ez az első űrkutatási jellegű együttműködés.


(Kép: NASA)

A Csang'e-7 egy több komponensből álló küldetés lesz, benne keringő és leszálló egységgel, holdjáróval, és egy „ugráló” egységgel, amellyel fel tudnák mérni a leszállóhely tágabb környezetét. A Földdel való kommunikációs kapcsolat biztosítására pedig egy a Hold körül elnyúlt pályán keringő relészonda szolgál majd. A kis arab holdjárművet a dubaji Mohammed bin Rashid Űrközpontban (Mohammed bin Rashid Space Center, MBRSC) fejlesztik, de műszaki paramétereiről egyelőre nem tudni részleteket.

A kínai holdi küldetés az aktuális tervek szerint 2026 vége felé indulna. (Korábban úgy volt, hogy 2024 körül már sorra kerülhetne.) Össztömege jelentős, mintegy 8 tonna lesz, felbocsátását egy Hosszú Menetelés-5 rakétával tervezik. A Csang'e-7 szóba jöhető leszállóhelyei részben átfednek azokkal a sarkvidéki területekkel, amelyeket nemrég a NASA az Artemis program első emberes repülése (Artemis-3) számára választott ki.

Mint korábban már írtunk róla, az első arab holdjáró, a 10 kg-os Rashid-1 a japán ispace cég Hakuto-R leszálló szondájával indul, egy Falcon-9 hordozórakéta segítségével, talán még az idei év vége előtt. Érdekesség, hogy az Egyesült Arab Emírségek az egyik aláírója az Egyesült Államok által kezdeményezett Artemis-egyezménynek (Artemis Accords), amely a Hold kutatásának alapelveit fekteti le. Ez azonban nem zárja ki a harmadik féllel való együttműködést. A kínai űriparral szembeni amerikai exportkorlátozások ugyanakkor nehéz helyzetbe hozhatják a Rashid-2 fejlesztőit, mivel amerikai eredetű alkatrészeket így nem építhetnek be.

Kína korábban már két roveres leszállóegységet juttatott el sikeresen a Holdra. A Csang'e-3 az égitest Föld felé eső, a Csang'e-4 pedig a túlsó, tőlünk közvetlenül sosem látható oldalán landolt. Lezajlott egy holdi kőzetminta visszahozatalára indított küldetés, a Csang'e-5 is. Sorrendben a következő az ugyancsak a kínai holdistennő nevét viselő Csang'e-6 lesz, amely mintát hozna a Hold túlsó oldaláról – a déli féltekéről, de nem a sarkvidék közvetlen közeléből.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024