Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Folyik vagy nem? – I.
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2022.03.15 07:15.)

Nem szűnik a tudományos vita a folyékony marsi víz létezését alátámasztani látszó mérések értelmezéséről. Cikkünk első részében egy ellenvéleményt, a második részben mellette szóló eredményt mutatunk be.

Az austini Texasi Egyetem kutatóinak legújabb vizsgálatai szerint a korábban a Mars felszíne alatt, a sarkvidéket borító jégtakaró alatt kimutatni vélt folyékony víz csak tünékeny délibáb. Az ellentétes értelmezésekre lehetőséget adó felfedezés még 2018-ban született, amikor az ESA Mars Express szondája foltokban szokatlanul erős radarvisszhangot észlelt a bolygó déli pólusa környékén. A Geophysical Research Letters folyóiratban januárban megjelent tanulmány a radarfényes foltokat nem folyékony víznek, hanem a bolygón másutt is sokfelé megtalálható vulkáni síkságoknak tulajdonítja. A kutatók szerint a vastag jégtakaróval borított vulkanikus eredetű síkság sokkal kézenfekvőbb magyarázat az észlelt radarjelekre, mint a folyékony víz feltételezése, mert ha a radarjeleket folyékony víz verné vissza, akkor nagyon magas sókoncentrációt és valamilyen lokális hőforrást kellene feltételezni, ami nem jellemző a Mars poláris vidékére. Legalábbis így véli a publikáció vezető szerzője, Cyril Grima, a Texasi Egyetem Geofizikai Intézetének planetológusa.


A Mars déli pólusa. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin)

Grima számítógépes modellt készített, amelyben az egész bolygót másfél kilométer (1 mérföld) vastag jégréteggel borította be, és azt vizsgálta, miképpen változik a képzelt jégtakaró hatására a bolygó radartérképe. Grima térképe a MARSIS radarral három év alatt gyűjtött adatokon alapul. Grima a déli pólus környékén felfedezett fényes foltokhoz hasonlóakat talált – legalábbis a modelljében – a bolygó legkülönbözőbb részein, amelyek elhelyezkedése megfelel a vulkáni síkságok helyének. Egyúttal megállapítja, hogy a vasban gazdag lávafolyásokból megszilárduló kőzetek hasonlóan verik vissza a radarhullámokat. A megfigyelések értelmezésére másik lehetőségként a kiszáradt folyómedrekben található ásványi üledékeket említi.


Ilyennek látszana a Mars radarképe, ha az egész bolygót másfél kilométer vastag jégréteg borítaná. A számítógépes modellt Cyril Grima, az austini Texasi Egyetem planetológusa készítette. Eredményei szerint a vulkanikus síkságok (piros) a folyékony vízre emlékeztető módon verik vissza a radarjeleket. (Animált kép: Cyril Grima)

Noha Grima kizárja a Mars déli pólusa alatt folyékony víz létezését, jég formájában bőven van víz a Marson, sőt egy újabb tanulmány megerősíti a Mars nedves múltjáról szóló elképzeléseket. Isaac Smith, a kanadai York Egyetem marsi geofizikusa úgy véli, hogy a fényes radar-visszaverődéseket olyan agyag okozhatja, amely egyes kőzetek víz hatására történő eróziója során jöhetett létre.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024