Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

JWST: hamarosan hajózás Dél-Amerikába
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat , Űrcsillagászat Európában - 2021.08.28 07:15.)

A James Webb-űrtávcső tesztjei sikerrel zárultak. Már csomagolják az értékes berendezést, hogy a starthelyre szállíthassák.

Nemrég beszámoltunk róla, hogy a hordozórakéta utolsó fokozata már útra kelt a németországi gyárból, hogy hajóval átszelje az Atlanti-óceánt és megérkezzen a Dél-Amerikában található indítóhelyre. A NASA, az ESA és a Kanadai Űrügynökség nagy közös vállalkozása, a James Webb-űrtávcső (James Webb Space Telescope, JWST) egy európai Ariane-5 rakétával áll majd pályára a Francia Guyanában levő Kourou űrközpontból.

Most arról érkezett hír, hogy maga a hasznos teher, az űrtávcső is készen áll a szállításra. Az utolsó teszteket Kaliforniában, a Northrop Grumman cégnél végezték el rajta. A JWST egy igen összetett űreszköz, fedélzetén egy 18 szegmensből álló, már a világűrben kibontandó 6,5 m átmérőjű főtükörrel, teniszpályányi méretűre kinyíló árnyékoló fóliákkal, és persze a négy érzékeny tudományos műszeregyüttessel. Ez lesz a valaha a világűrbe küldött legnagyobb űrcsillagászati eszköz. A Nap–Föld rendszer külső Lagrange-pontja (L2) környékén, tőlünk mintegy másfél millió km-re működik majd.


A James Webb-űrteleszkóp a kaliforniai tesztsorozat végén. (Kép: NASA / Chris Gunn)

Az űrteleszkóp a gyártótól a starthelyig ugyancsak hajóval, a Panama-csatornán keresztül jut majd el. A csomagolására ügyelni kell, hogy az értékes rakomány épségben megérkezzen az indításának helyszínére. A szállítás után, a felbocsátást megelőzően természetesen várnak még rá ellenőrzések Kourou-ban is, aztán feltöltik a tartályait hajtóanyaggal, s végül összeszerelik a hordozórakétával. Az indítóállásba két nappal a felbocsátás előtt kerül. Ha minden jól megy, a start idén novemberre várható.

A tesztek utáni műveletek, felgyorsítva. (Videó: NASA / JWST)

Ha egyszer a világűrbe jut, a JWST első fél éve az aprólékos beüzemeléssel telik majd. Az első 26 perces emelkedési szakasz után, a hordozóeszköztől való elválást követően automatikusan kinyílnak a napelemtáblái. Közben a NASA és az ESA földi követőállomása felveszik vele a rádiókapcsolatot. Az L2 pontig az út egy hónapba telik majd, de már ez idő alatt is történnek fontos dolgok. A felbocsátás után néhány nappal elkezdik kinyitni az árnyékolást, ami egy több lépcsőből álló összetett folyamat lesz. Ezt követően a tükör és a műszerek kellőképpen lehűlnek. Először a segédtükör háromlábú tartója kezd kinyílni, azt követi a főtükör, majd a tudományos műszereket sorban bekapcsolják.


A James Webb-űrteleszkóp részeinek kinyitása a küldetés első 1 hónapja alatt. (Kép: ESA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024