Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Lassan tényleg indul a James Webb-űrtávcső
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat , Űrcsillagászat Európában - 2021.08.21 08:15.)

Az Ariane-5 rakéta utolsó fokozata, amely kialakítja a régen várt űrcsillagászati eszköz pályáját, már útnak indult a starthely felé.

A NASA, az ESA és a Kanadai Űrügynökség közös vállalkozása, a James Webb-űrtávcső (James Webb Space Telescope, JWST) egy európai Ariane-5 rakétával áll majd pályára a Francia Guyanában levő Kourou űrközpontból. Az indításra a tervek szerint idén novemberben kerítenek sort, a VA256 számú repülés keretében. Egy másik Ariane-5 rakétával előtte még október közepén két geostacionárius távközlési műholdat bocsátanak fel, utána kerülhet sorra a JWST.


(Kép: ArianeGroup)

Augusztus 17-én éjjel a hordozórakéta utolsó fokozata egy konténerbe csomagolva, közúton elindult a gyárból, az ArianeGroup németországi, Bréma melletti üzeméből Neustadt kikötőjébe. Ott az MN Toucan nevű hajóra teszik a rakéta egyéb alkatrészeivel együtt, hogy átszeljék vele az Atlanti-óceánt és megérkezzenek Dél-Amerikába, Francia Guyanába. Az ArianeGroup a jelenleg használatban levő legnagyobb teljesítményű európai rakéta, az Ariane-5, valamint a készülő új Ariane-6 építésének fővállakozója.

A James Webb-űrtávcső lesz a valaha a világűrbe küldött legnagyobb űrcsillagászati eszköz. A nemzetközi együttműködés keretében az ESA vállalta a felbocsátását. Az elmúlt években sokat késett és jócskán megdrágult projektet szokás a híres Hubble-űrtávcső utódjának nevezni, de az új űrteleszkóp nem a Föld körüli pályán, hanem a Nap–Föld rendszer külső Lagrange-pontja (L2) környékén, tőlünk mintegy másfél millió km-re működik majd. A start után közel 1 hónapba kerül majd, mire odeérkezik. Ez idő alatt kinyitja különleges, teniszpályányi méretű árnyékoló fóliáit, majd a 18 hatszögletű szegmensből álló, 6,5 m átmérőjű főtükrét. A James Webb-űrtávcső érzékenysége mintegy százszorosan felülmúlja majd a Hubble-űrtávcsőét.

A JWST-től áttörő felfedezéseket remélnek a csillagászat szinte minden területén, a Naprendszertől kezdve a Tejútrendszerben keletkező csillagokon és bolygókon át egészen a Világegyetem legtávolabbi galaxisaiig.

Az űrteleszkópról az Űrvilág indulásának évétől, 2002-től (!) kezdve számos alkalommal írtunk, néhány régebbi cikkünk a lap aljáról közvetlenül is elérhető.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024