Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mérföldkőhöz érkezett a kínai holdjáró
(Rovat: Távoli világok kutatói, Kína a világűrben - 2021.02.17 07:15.)

De most tényleg. A Hold túlsó oldalán.

A kínai Csang'e-4 (Chang'e-4) űrszonda és holdjárműve, a Jütu-2 (Yutu-2) február elején már a 27. holdi napját kezdte meg az égitest átellenes, vagyis a Földről közvetlenül sosem látható oldalán. 2019 januárjának első napjaiban, tehát már több mint két évvel ezelőtt ez volt az első űreszköz a történelemben, amely simán landolt a Hold túlsó oldalán. A rovert eredetileg 90 (földi) napos, a leszállóegységet egy éves üzemre tervezték, de egyelőre mindkettő jól működik.


A leszállás helyszínén, a Von Kármán-kráter belsejében a Jütu-2 mostanáig 628 m utat tett meg. (Kép: CNSA)

A legújabb érdekesség egy mérföldkő. Ezúttal azonban nem a szokványos, átvitt értelemben használatos szófordulatról van szó. A rover útjába ugyanis egy olyan kőzetdarab akadt, amelyet alakja nyomán az irányítók mérföldkőnek neveztek el. A felfedezést még az előző holdi nappalon tette a Jütu-2, és a szakemberek úgy ítélték, hogy a különös alakú kő megéri a közelebbi vizsgálódást is. Ezért tervbe vették, hogy az űrjárműre szerelt, a látható és közeli infravörös tartományban érzékeny képalkotó spektrométerrel (Visible and Near-infrared Imaging Spectrometer, VNIS) is megvizsgálják, ami információval szolgálhat az összetételéről. A műszerrel korábban is gyűjtöttek adatokat az útba eső érdekesebb darabokról.


A holdi „mérföldkő”. (Kép: CNSA)

A laikusok számára talán nem tűnik olyan izgalmasnak a kődarab, a szakértők érdeklődését ugyanakkor felkeltette a szilánkra emlékeztető, szokatlan példány. Az eróziós folyamatok – újabb és újabb becsapódások, az éjszakai hideg és a nappali forróság ciklikus váltakozása – hatására a kőzetek megfelelő idő elteltével inkább a gömbölyűre hasonlító formákba darabolódnak a Hold felszínén. Gyanús tehát, hogy ez a példány geológiai értelemben még fiatal. Meglehet, hogy egy közeli vagy akár távolabbi krátert létrehozó becsapódás következtében jött létre és repült ide. Az összetételére vonatkozó adatok ismeretében remélhetőleg többet is megtudhatnak majd az eredetéről.


Az érdekes célpont a Jütu-2 navigációs kamerájának felvételén. (Kép: CNSA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024