Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Feléled az irányítóközpont
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2020.04.08 07:15.)

Véget ér a koronavírus-járvány miatti zárlat az ESA darmstadti irányítóközpontjában, a munka fokozatosan visszatér a megszokott kerékvágásba.

Az ESA darmstadti irányítóközpontjában (ESOC, European Space Operations Centre) a járványhelyzet miatt márciusban takarékra állították a működést, majd március végén teljesen felfüggesztették több űreszközről az adatgyűjtést, miután egyik munkatársuk koronavírus-tesztje pozitív lett, a teszt előtti két napon pedig mintegy 20 kollégájával került kapcsolatba. A leállás az ESA négy űrszondáját, köztük a Mars körül keringő két szondát (Mars Express és TGO) érintette. Április 2-án azonban bejelentették, hogy munkatársuk jól van, ezért visszaáll a normál üzemmenet az ESOC-ban, miután a 20 érintett munkatársat karanténba küldték, az épületet pedig fertőtlenítették.


Az ESA Mars körül keringő ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) szondája. (Fantáziakép: ESA / ATG medialab)

A karanténban lévő munkatársak közül többen a februárban indított Solar Orbiter, illetve a két említett Mars-szonda és a Cluster műholdak irányításán dolgoztak, ezért ezekkel a küldetésekkel függesztették fel átmenetileg a kapcsolattartást. Miután a karanténban lévők egyike sem mutatott tüneteket, az ESA a kapcsolat helyreállítása mellett döntött. Az ESOC-ból irányított többi űrszonda és földmegfigyelő műhold irányítását nem érintette a járványhelyzet. A munkatársak amennyire lehetséges, otthonról végezték munkájukat, akik pedig bejárnak, külön szobákban dolgoznak.


Az ESA darmstadti irányítóközpontja (ESOC). (Kép: ESA/J. Mai)

Eközben az ESOC munkatársai fontos feladatra készülnek, ugyanis április 10-én a kora reggeli órákban repül el a tavaly október óta a Merkúr felé tartó BepiColombo űrszonda a Föld mellett. A hintamanőver sikere elengedhetetlen ahhoz, hogy a szonda 2025-ben pályára állhasson a Merkúr körül. A Földhöz ezután már nem tér vissza, a következő két hintamanőver során a Vénusz lendítő hatását használja ki.


A BepiColombo szonda április 10-én a kora reggeli órákban hajt végre hintamanővert a Föld mellett. Az űrszonda magyar idő szerint 6:25-kor mintegy 18 ezer km távolságban repül el a Földtől. Hazánkból több okból sem lesz látható: bár 5–6 óra között a látóhatár fölé emelkedik, de csak néhány fokkal, viszont fényessége csak 9–11 magnitúdó között lesz, ráadásul a nappali égen. (Forrás: heavens-above.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024