Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

M105 – az Oroszlán szívében
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat , A hét képe - 2019.02.17 08:15.)

A Charles Messier híres katalógusához utólag hozzáadott 105-ös számú objektum nem is olyan unalmas, mint amilyennek elsőre látszik.

Az M105 (más néven NGC 3379) egy elliptikus galaxis, tőlünk valamivel több mint 30 millió fényév távolságban, az Oroszlán (Leo) csillagkép irányában. Első pillantásra nem sok izgalmas részlet vehető ki a galaxisban, de a mérések szerint a középpontja körül igen gyorsan keringenek a csillagok. Ez arra utal, hogy az M105 centrumában egy ún. szupernagy tömegű, mintegy 200 millió naptömeggel egyenértékű fekete lyuk található. Ez anyagot fog be a környezetéből, s a folyamat révén nagy teljesítménnyel sugároz. Így ez az aktív galaxismag fényesebben ragyog, mint a környezete.


Az M105 a Hubble-űrtávcső nemrég bemutatott képén. (Kép: ESA/Hubble & NASA, C. Sarazin et al.)

A csillagászok meglepetésére az M105-ben néhány fiatal csillagot és csillaghalmazt is felfedeztek, holott az elliptikus galaxisokról az az általános vélekedés, hogy „halottak” – legalábbis abban az értelemben, hogy már teljesen felélték az új csillagok keletkezéséhez szükséges alapanyagukat. A becslések szerint az M105-ben minden 10 ezer évben kb. 1 naptömegnyi új csillag keletkezik, ami azért nem egy őrületes tempó. (Összehasonlításképp a mi Tejútrendszerünkben, ami egy spirálgalaxis, évente kb. 3 naptömegnyi a csillagkeletkezés sebessége.) Az M105 és a közeli NGC 3384 galaxist körbevevő hatalmas, mintegy 1,3 millió fényév átmérőjű, atomos hidrogéngázt tartalmazó gyűrűben is csillagkeletkezésre utaló jeleket találtak.

Az 1781-ben felfedezett M105 a nevét a csillagképről kapó Leo I galaxiscsoport szívében található, annak legfényesebb elliptikus galaxisa.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024