Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az OSIRIS-REx látogatása
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat - 2017.09.25 06:15.)

Egy gravitációs lendítő manőver erejéig visszatért a Bennu kisbolygó felé indított amerikai űrszonda.

Tavaly szeptember 9-én (floridai idő szerint még 8-án) egy Atlas-5 rakétával startolt Cape Canaveralről a NASA OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) kisbolygókutató űrszondája. A mintahozó küldetés célpontja a Földéhez közeli pályán keringő Bennu kisbolygó. Az űrszonda most, bő egy évvel az indítása után visszaérkezett bolygónk közvetlen közelébe, hogy annak tömegvonzását kihasználva olyan pályamódosítást érjen el, amely a Bennu felé repíti.


Fantáziaképen a Földnél hintamanővert végző OSIRIS-REx űrszonda. (Kép: NASA GSFC / University of Arizona)

Az OSIRIS-REx földközelségének időpontja szeptember 22-én (pénteken), magyar idő szerint 18:52-kor volt. Az űreszköz ekkor a Horn-foktól délre, az Antarktisz fölött járt. Mintegy 30 ezer km/h sebességgel közelítette meg a Földet. Ezután a sebességének iránya mellett a nagysága is megváltozott, több mint 13,5 ezer km/h-val, ami a számítások szerint kétszer akkora, mintha minden fedélzeti hajtóanyagát a manőverre fordította volna. Ez meg is magyarázza, miért iktatták be útvonalába ezt a lendítő manővert. A felszín felett 17 ezer km-es magasságban elrepült űrszonda közvetlenül a randevú után képeket készített és néhány műszerével kalibrációs méréseket is végzett. (A felvételeket a következő napokban hozza nyilvánosságra a NASA.) A Földet és a Holdat a megközelítés után még 10 napig figyeli az OSIRIS-REx.

Az 500 m körüli átmérőjű Bennu kisbolygóhoz jövőre ér el a szonda. A tudományos megfigyelések már a megközelítés során, 2018 augusztusában kezdődnek. A Bennu első nagyfelbontású képei jövő októberre várhatók. Novemberben az OSIRIS-REx pályára áll a kis égitest körül. Először kiválasztja a mintavételhez leginkább alkalmas helyet a felszínen, majd 2020 júliusa körül elvégzi a várva várt műveletet. A NASA történetében ez lesz az első kisbolygó-mintavétel. A szonda 2021-ig marad a Bennu mellett. A remélhetőleg legalább 60 g tömegegű felszíni anyagminta 2023. szeptember 24-én érkezhet meg a Földre, pontosabban Utah állam területére.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024