Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hitomi helyett XARM
(Rovat: Távoli világok kutatói, Japán a világűrben - 2017.07.09 07:15.)

A japán és amerikai űrügynökségek döntöttek a tavaly váratlanul tönkrement röntgencsillagászati műhold (részleges) pótlásáról.

Mint emlékezetes, 2016 márciusában, szerencsétlen események sorozatát követően a másfél hónappal korábban pályára állított japán Hitomi (ASTRO-H) röntgencsillagászati űrtávcső elpusztult. Küldetését eredetileg legalább három évesre tervezték, és már a kalibrálás időszakában is nagyszerű tudományos eredményeket tudtak elérni vele.


Fantáziakép az elveszett Hitomi műholdról. (Kép: JAXA)

A Japán Űrügynökség (JAXA, Japan Aerospace Exploration Agency) elfogadta egy kisebb méretű és költségvetésű röntgencsillagászati hold (XARM, X-ray Astronomy Recovery Mission) projektjavaslatát, amelynek célja a Hitomi egyes műszereinek pótlása, az értékes tudományos program „felélesztése”. A megépítendő új űreszköz a remények szerint akár már 2021 márciusában pályára kerülhet. Ahogy a Hitomi esetében, a NASA most is részt vesz az erőfeszítésekben műszerek és alkatrészek – köztük kritikus fontosságú egységek – szállításával. Kisebb mértékben, de az Európai Űrügynökség (ESA) is folytatja együttműködését a japán röntgencsillagászati műholddal kapcsolatban. A nemzetközi csillagászközösség számára a Hitomi átmenet lett volna a jelenleg üzemelő nagy sikeres űrobszervatóriumok (az amerikai Chandra és az európai XMM-Newton) és az ESA 2020-as évek végén felbocsátandó korszerű, érzékeny Athena műholdja között.

A XARM sajnos nem kínálja majd a Hitomi elveszett kapacitásának teljes skáláját, nem kerül fel rá minden olyan berendezés, ami a szerencsétlen sorsú röntgenműholdon repült. A négy röntgentávcső közül csak kettő, az alacsonyabb energiájú (lágy) röntgentartományban érzékeny képalkotó berendezés (Soft X-ray Imager, SXI) és spektrométer (Soft X-ray Spectrometer, SXS) készül el újra. Habár az új műhold nem lesz a régi másolata, az amerikaiak által szállított berendezések ugyanolyanok lesznek, amilyenek a Hitomi fedélzetére kerültek. A XARM nem lesz felszerelve azzal a 6 m hosszú, kinyitható szerkezettel, amely a nagyenergiájú (kemény) röntgentartományban érzékeny detektorokhoz kellett, hiszen ezek nem kerülnek fel az új műholdra. Nem mellesleg, a változás egyszerűbbé teszi az új űreszköz megépítését. Nagyenergiájú röntgenmegfigyelések végzésére jelenleg a NASA NuSTAR műholdja alkalmas. Ha minden jól megy, a XARM és a NuSTAR koordinált méréseket végezhet majd, némileg pótolva így a lehetőségeket, amiket a Hitomi nyújthatott volna.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024