Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Összeállt a Webb-űrtávcső főtükre
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat , A hét képe - 2016.03.19 10:15.)

Mérföldkőhöz érkezett a Hubble-űrtávcső utódának szánt James Webb-űrtávcső (JWST) készítése: összeállították a 18 szegmensből álló főtükröt.

A munkáról készült felvételsorozatból filmet állították össze. Az alig másfél perces videó több mint 140 ezer felvételből áll. Ha a képsorozatot a filmek szokásos sebességével, másodpercenként 30 képkockával vetítenénk le, akkor a film közel másfél órás lenne. A valóságban a munka viszont csaknem három hónapig tartott, ezt láthatjuk 84 másodpercbe tömörítve, vagyis közel százezerszeresére gyorsítva.

Így került a helyére a James Webb-űrtávcső főtükrének 18 szegmense.

A képeket és azokból a videót a NASA Goddard Űrközpont két munkatársa készítette, a fényképész Chris Gunn és a gyártásvezető Michael McClare. A filmhez felhasznált 141 639 felvételt 83 nap alatt, 2015. november 11. és 2016. február 1. között készítették, munkaidőben 30 másodpercenként exponáltak. Mint elmondták, már hónapokkal a szerelés megkezdése előtt keresni kezdték a kamera rögzítéséhez a legmegfelelőbb helyet, ahonnan a legjobban követni lehet a munka folyamatát. Végül a kamerát 17 méterrel a padló szintje fölött rögzítették, olyan helyen, ahol a munka közben már nem férhettek hozzá. Gunn és McClare azonban a videó elkészítésével nem fejezték be a munkát, a JWST építésének további szakaszait is dokumentálni szándékoznak.


A főtükör tartóváza összecsukott állapotban a NASA Goddard Űrközpontjában (Greenbelt, Maryland). A három rúd felső végénél látható kisgyűrűhöz rögzítik majd a távcső segédtükrét. (Kép: NASA / Chris Gunn)

A távcső főtükrének hatszög alakú szegmensei körülbelül 1,3 méter átmérőjűek és egyenként 40 kg tömegűek. Ha a távcső elkészül, a 18 szegmens egyetlen, 6,5 méter átmérőjű tükörként gyűjti a fényt. A tükör szegmenseit az optikai rendszerekkel foglalkozó Northrop Grumman alvállalkozójaként a Ball Aerospace & Technologies Corp. (Boulder, Colorado) gyártotta. A tükörszegmensek helyükre illesztését ugyancsak a Northrop Grumman alvállalkozójaként a Harris Corporation végezte.


Helyére kerül az első szegmens a 18 közül. (Kép: NASA / Chris Gunn)

A 2016. év a távcső építésének legfontosabb szakasza lesz, mert most, a főtükör elkészülte után következik a fő egységek tesztelése, és azokból a távcső összeállítása. A JWST négy fő részből áll, magából a távcsőből, a tudományos műszercsomagból, az űrszonda műszaki egységéből (busz), valamint a napfényt árnyékoló szerkezetből. Ezekből állítják össze 2017 elejéig az obszervatóriumot.


A Goddard Űrközpont tisztaszobájában a robotkarral már az utolsó, 18. szegmenst illesztik a helyére. (Kép: NASA / Chris Gunn)

A JWST elkészítésében az Európai Űrügynökség (ESA) és Kanada is részt vesz. Az obszervatóriumot 2018-ban Francia Guyanából Ariane–5 hordozórakétával szándékoznak pályára állítani. A műszer a Földtől mintegy 1,5 millió km-re, az L2 Lagrange-pontban fog dolgozni.


A James Webb-űrtávcső 18 szegmensből álló főtükre. (Kép: NASA / Chris Gunn)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024