Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Herschel-űrtávcső egyedülálló felfedezése
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrcsillagászat Európában - 2010.05.18 08:30.)

Az ESA infravörös űrtávcsöve május 14-én ünnepelte egy éves „születésnapját”. Egy váratlan felfedezéssel is szolgált: egy teljesen üres, buborék jellegű térrész jelenlétét mutatta ki.

Úgy tűnik, a Herschel eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az egy évvel ezelőtt felbocsátott űrteleszkóp infravörös tartományban vizsgálja többek között a csillagkeletkezési tartományokat is. Az infravörösben végzett megfigyelésekkel lehetőség nyílik arra, hogy a csillagködök és gázfelhők belsejét olyan részletességgel vizsgálják, mint ahogyan eddig még soha, és ezzel közvetlenül láthatóvá válnak azok a folyamatok is, amelyek során a csillagok ezekből a sűrű por- és gázfelhőkből kialakulnak. A Herschel biztosítja a lehetőséget az európai és más csillagászoknak arra, hogy ezeket a csillagkeletkezési folyamatokat a lehető legnagyobb részletességgel megfigyeljék.

Az NGC 1999 jelű gázfelhőben található „lyuk” felfedezése kapcsán pedig a csillagkeletkezés egy eddig ismeretlen, a folyamat végét jellemző lépcsőfokát ismerhetjük meg.


Az NGC 1999 a képen felül, halványzöld színben látszó gázfelhő, amelynek jobb oldali részében helyezkedik el a sötét lyuk. A területet valójában egy születőben levő csillag környezetéből kiinduló anyagkiáramlás fújta üresre. A hamis színezésű képen a Herschel PACS műszerének 70 és 160 μm-es hullámhosszú távoli infravörös felvételeit, valamint a Kitt Peak-i 4 m-es távcsővel 1,6 és 2,2 μm-en készült felvételeket kombinálták. (Kép: ESA / HOPS Consortium)

További, földi teleszkópok bevonásával sikerült azt bizonyítani, hogy a felfedezett lyuk nem azért látszik feketének, mert egy igen sűrű, fényelnyelő porfelhő, hanem azért, mert egy valóban üres térrész. Ezelőtt még senki nem fedezett fel ilyen képződményt, így tehát valódi meglepetés a csillagászok számára.

A Herschel elmúlt egy éves működéséről az Európai Űrügynökség (ESA) 2010. május 6-án tartott egy sajtótájékoztatót, amelynek keretében az ESA tudományos programjának vezetője, és a Herschel különböző mérőműszereinek használói számoltak be az első elért eredményekről.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024