Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Spitzer felvétele egy spirálgalaxisról
(Rovat: Távoli világok kutatói, A hét képe - 2009.07.29 08:40.)

A NASA Spitzer-űrteleszkópja lélegzetelállító felvételt készített egy „csavart alakú galaktikus szörnyről”, melynek belsejében egy szem alakú objektum ragyog.

Az NGC 1097 egy spirálgalaxis, nyurga karjai körbefonják „szemét”, amin belül egy fekete lyuk rejtőzik, s melynek jelenlétét fényes csillagok egy gyűrűje árulta el. Számos csillagnak ez a fekete lyuk lesz a végzete. A fekete lyuk tömege 100 milliószorosa Napunkénak.

„A fekete lyukak sorsa aktív kutatási terület” – nyilatkozta George Helou, a NASA Spitzer Science Center igazgatóhelyettese. „Számos elmélet úgy tartja, hogy a fekete lyukak egy idő után lecsendesülnek és belépnek egy olyan alvó fázisba, mint a Tejútrendszerünk fekete lyuka.” Összehasonlításul, a Tejútrendszerben a központi fekete lyuk tömege mindössze néhány milliónyi naptömegű.


Az NGC 1097 ötvenmillió fényévre található. Ezen a képen a rövidebb hullámhosszú infravörös fényt kék színnel jelölték, míg a hosszabb hullámhosszút vörössel. [Kép: NASA / JPL-Caltech / The SINGS Team (SSC/Caltech)]

A fekete lyukat övező fényes gyűrű, ragyogó, fiatal csillagokkal a rendszer tanulmányozó csillagászok érdeklődésének középpontjában áll. Ezt a csillaggyárat a galaxis központi küllőjének irányába áramló anyag táplálja. „Maga a gyűrű egy lenyűgöző objektum, melyet érdemes tanulmányozni, mivel magas a csillagkeletkezési ráta.” – mondta Kartik Sheth, a NASA Spitzer Science Center csillagásza.

A galaxis vörös spirálkarjában a fiatal csillagok megvilágítják a port, míg az idősebb kék tagjai a populációnak kihangsúlyozzák a köztük lévő űrt. Egy halvány kék kísérőgalaxis bújik meg az NGC 1097 karjai között balra az új képen. „A kísérőgalaxis úgy néz ki, mintha bújócskát játszana a nagyobb galaxissal.”

A felvétel még a Spitzer úgynevezett „hideg” küldetése során készült, ami több mint 5 és fél évig tartott. Azóta azonban ez év májusában a teleszkópon elfogyott a számos infravörös tartományban működő műszert alacsony hőmérsékleten tartó hűtőanyag. A Spitzer ezt követően elkezdi „meleg” működési szakaszát 30 K-es hőmérsékleten. A közeli jövőben még számos izgalmas felfedezést várnak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024