Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kivételes felvétel egy különös galaxisról
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2009.02.07 08:30.)

A Coma galaxishalmaz, mely az éggömb északi felén, a Bereniké haja nevű csillagképben található, egyike a legközelebbi és legtöbb galaxist tartalmazó halmazoknak.

A halmaz, amely Abell 1656 néven is ismert, 320 millió fényévre van a Földtől és több, mint ezer galaxist tartalmaz. A legfényesebb galaxisokat, köztük a képen is látható NGC 4921-et, a 18. század végén fedezte fel William Herschel.


A képet, melyen az NGC 4921 jelű spirálgalaxis látható, a háttérben számos távoli galaxissal, a Hubble-űrteleszkóp készítette. A kép 80 felvétel összegzésével készült, melyek sárga és közeli infravörös szűrőkön keresztül kerültek rögzítésre. (Kép: NASA / ESA / K. Cook, Lawrence Livermore National Laboratory, USA)

A galaxisokban gazdag halmazokban számtalan kölcsönhatás és ütközés játszódik le, ami azt eredményezi, hogy a gázban gazdag spirálgalaxisok jelentős csillagkeletkezés nélkül.elliptikus galaxisokká fejlődnek. Ennek eredményeképp a Coma galaxishalmazban sokkal több elliptikus galaxis található, mint spirálgalaxis.

Az NGC 4921 egyike a kevés spirálgalaxisnak a Coma halmazban. Szép példája az úgynevezett „halvány galaxisoknak”, ahol a spirálkarokra jellemző csillagkeletkezési ráta, mely a fényes karokat létrehozza, jelentősen alacsonyabb, mint a fényes karokkal rendelkező spirálgalaxisok esetén. Emiatt a galaxist csak egy finom porból álló örvény veszi körbe, melyben néhány jól elkülönülő fényes fiatal kék csillag látható. A galaxis halvány spirálstruktúrájának külső része szokatlanul sima, ami miatt az egész galaxis egy hatalmas, kísérteties, átlátszó medúzának tűnik.

A hosszú expozíciós idő miatt nem csak az NGC 4921 látható páratlan részletességgel, de a háttérben bepillantás nyerhető a távoli Univerzumba is. Számtalan távoli magányos galaxis látható.


Távoli galaxisok a háttérben, a fenti kép egy kis részletén.

A felvételeket Kem Cook vezetésével egy kutatócsoport tanulmányozta, cefeida változókat keresve. A cefeida csillagok segítségével szerették volna meghatározni a Coma galaxishalmaz távolságát és emellett az univerzum tágulásának sebességét. Sajnos a Hubble ACS (Advanced Camera for Surveys) műszerének 2007-es meghibásodása miatt nem állt rendelkezésre elegendő adat az eredeti program befejezéséhez.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024