Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Eltemetett gleccserek a Marson
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2008.11.21 12:49.)

Az amerikai Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda radarmérései alapján vastag, kőzettörmelékkel borított jégfolyásokat találtak közepes marsi szélességeken.

Az új potenciális vízkészletek összességében valószínűleg a sarki jégsapkában tárolt vízjég után a legnagyobbak a bolygón (a sarkvidéki jégnek így is csupán 1%-át teszik ki). Csak az az egyetlen alakzat, amelyet most részletesen vizsgáltak, egyes helyeken eléri a kb. 800 m vastagságot, kiterjedése pedig háromszor akkora, mint Los Angeles.


A Hellas-medence keleti részén egy nagy, sziklákkal betemetett jégfolyás. A szaggatott vonal mentén végezték az űrszondás radarméréseket. A jobb alsó kis kép a visszavert radarjelek alapján alkotott keresztmetszeti modell. A gleccser fölött két fényes radarvisszhang vehető ki: egyik a lejtős felületé, a másik a felszín alatti jégé. A nagy felvétel egy 20 km × 50 km-es felszínrészletet mutat. (Kép: NASA / JPL / Malin Space Science Systems)

A lapos, gleccserekre emlékeztető alakú, kőtörmelékből álló felszíni képződményeket még az 1970-es évek Viking űrszondáinak felvételein pillantották meg először. Most a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) radarberendezésével sikerült a felszín alá is „betekinteni”. A Science magazinban november 21-én publikált tanulmány azoknak az elképzelését erősíti meg, akik valóban gleccsereket feltételeztek a Marson. A visszaverődő radarjelek nem csak a vastag jégréteg létezését igazolták, de az is kimutatható, hogy maga a jég meglehetősen tiszta, kevés benne a szikla.

Az eltemetett gleccserek létrejöttének oka még nem teljesen világos. Talán abban az időszakban keletkezhettek, amikor a Mars forgástengelyének hajlásszöge nagyobb volt, s emiatt az éghajlat ezeken a vidékeken hidegebb volt. A jég manapság, ha a felszínre kerülne, rögtön elszublimálna (gáz halmazállapotúvá alakulna). A rárakódott kőzetréteg azonban évmilliók óta megvédi az elillanástól. Ami a korukat illeti, a területen végzett kráterszámlálások alapján nagyjából 100 millió évesek lehetnek a gleccserek.

A Földön a gleccserek jegének különböző rétegei megőrizték a korabeli klímára, a légkör állapotára és összetételére vonatkozó információkat. Ha sikerülne legalább néhány méteres mélységben megfúrni a marsi gleccserek jegét, talán ott is lehetne ilyen kutatásokat végezni. A bőségesen jelen levő jég ugyancsak jól jöhet az elképzelt jövőbeli marsi kolóniák lakóinak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024