Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Milyen lehet a Hold pora?
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2008.04.15 06:00.)

A NASA egy olyan miniatűr „potyautas” űrszondát tervez 2011-re, amely a holdpor máig kevéssé ismert tulajdonságait kutatná.

Egy minapi bejelentés szerint a LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer, magyarul kb. a holdi légkört és porkörnyezetet kutató szonda) rövidítésű keringő egység megépítése 80 millió dollárból kijönne. A 100 napos működési élettartamúra tervezett szonda együtt indulhatna a Hold gravitációs terét feltérképezni hivatott nagyobb, 375 milliós amerikai űrszondával (GRAIL, Gravity Recovery and Interior Laboratory).

A holdi por tulajdonságainak, viselkedésének megértése kulcsfontosságú, mielőtt emberek lakta holdbázisok létesítésébe fognának. 1969 és 1972 között, az Apollo holdraszállások alkalmával az űrhajósok ruháját belepte a finom felszíni por, amit így a holdkomp belsejébe is behordtak. Beszámolóik szerint az a puskaporéhoz hasonlítható szagú volt. A holdi porszemcsék igen élesek és hegyesek lehetnek, hiszen – ellentétben a Földön megszokott körülményekkel – nem koptatja, kerekíti le őket a folyamatos erózió, a szél és a víz hatása. A szemcsék elektrosztatikusan feltöltődhetnek, valamint nagy mennyiségben belélegezve akár mérgező hatásúak is lehetnek.

Az olcsó, gyors eredményeket szolgáltatni képes LADEE legalább két mérőberendezést szállítana a Holdhoz fedélzetén: egy színképelemzőt az igen ritka légkör összetételének tanulmányozására, és egy porrészecske-detektort.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024