Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A NASA a Holdat bombázná
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrpolitika - 2007.02.08 07:51.)

Egy néhány éven belül megvalósuló becsapódási kísérlettel kívánja a NASA felmérni, mennyi vízjég és milyen koncentrációban rejtőzhet a Hold déli pólusának örökké árnyékban lévő krátereinek mélyén. Az eredmények az emberes expedíciók helyszínét segíthetnek eldönteni.

A 2008 októberében indítandó Lunar Reconnaissance Orbitert (LRO) nem sokkal indítása után egy másik holdszonda is követné a NASA legújabb tervei szerint. A 79 millió dollárból megvalósítandó Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) feladata az lenne, hogy a Hold déli pólusába juttasson egy becsapódó egységet. Az űrszonda útjának ötödik napján haladna el a Hold mellett, hogy annak gravitációs lendítő hatását a Holddal majdnem megegyező távolságú Föld körüli pályára álljon. 81 nappal később ismét elhaladna a Hold mellett, a becsapódásra ekkor kerülne sor. Az anyaszonda érzékelői megfigyelnék az egyharmad futballpálya méretű, öt méter mély krátert, illetve az abból kidobódó anyagot.


Az LCROSS űrszonda (fantáziarajz)

A spektroszkópos vizsgálatokból a vízjég jelenléte 0,5 %-os koncentráció alatt kimutatható lesz. A Clementine és Lunar Prospector amerikai (Pentagon, illetve NASA) űrszondák mérései víz jelenlétére utaltak, az Arecibói rádiótávcső a vízjeget nagy koncentrációban tartalmazó terület nagyságát hozzávetőleg 10 négyztkilométerre tette. Az LCROSS űrszonda becsapódó egységeként az Atlas-5 hordozórakéta tetejére erősített, átalakított Centaur végfokozatot használnák fel. Az így létrejövő robbanáskor 220 tonna törmelék dobódna ki a felszínből. Mindennek összetétele földi teleszkópokkal is elemezhető lenne. Az esemény után az LCROSS követve a becsapódó egység sorsát, szintén becsapódna a felszínbe, melynek kidobódó anyagát a földi távcsövekkel szintén megfigyelnék. A programba a Hubble Űrteleszkópot is bevonnák. Az LCROSS megvalósítása 2007 februárjának végén érkezik újabb fázisába, amikor elkészül az LCROSS részletes terveinek elemző jelentése.

A nyert adatokból a NASA az emberes expedíciók helyszínének eldöntését reméli, a vízjeget ugyanis jól hasznosíthatná egy állandó holdbázison dolgozó személyzet.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024