Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kína a harmadik kutatóállomását szeretné felépíteni az Antarktiszon
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2004.10.25 23:37.)

Kína jelenlegi tervei szerint körülbelül 500 millió jüant (nagyjából 60 millió USA dollár) szándékozik arra fordítani, hogy a „Sarkvidéki Kutatások Intézete” nevű kínai tudományos és ismeretterjesztő szervezettel együttműködve, az elkövetkező három évben felújítsák a meglévő két sarkvidéki kutatóbázisukat előkészítve ezzel a harmadik állomás felépítését az Antarktiszon.

Kína jelenlegi tervei szerint körülbelül 500 millió jüant (nagyjából 60 millió USA dollár) szándékozik arra fordítani, hogy a „Sarkvidéki Kutatások Intézete” nevű kínai tudományos és ismeretterjesztő szervezettel együttműködve, az elkövetkező három évben felújítsák a meglévő két sarkvidéki kutatóbázisukat előkészítve ezzel a harmadik állomás felépítését az Antarktiszon.

A terv tartalmazza a két létező kutatóállomás (a „Changcheng Nagy Fal Állomás” és a „Zhongsan Állomás”) újjáépítését a Déli-sarkon, a Xuelong (Hósárkány) nevű sarkvidéki hajó újbóli szolgálatba állítását, valamint a Shanghajban lévő Kínai Sarkvidéki Kutatóközpont fejlesztését.

„Ezek az intézkedések jelentős mértékben elősegítik,hogy Kína sikerrel létesíthessen kutatóbázist az Antarktiszon a következő ötéves terv folyamán (2006-tól 2010-ig tartó periódus)” – olvasható Wei Wenliangnak, a központ vezetőjének nyilatkozata a Spacedaily.com internetes hírportálon. A terv szerint Kína harmadik állomása a sarki jégsapka legmagasabb pontján kerül megépítésre, 4300 méteres tengerszint feletti magasságon. Wei hangsúlyozta: ez lesz az első állomás, mely a kontinens belsejében fog felépülni.

A Changcheng nevű állomást 1985-ben, míg a Zhongsan állomást 1989-ben létesítették, mindkettőt a kontinens külső régiójában, közel a partvonalhoz.

Wei azt mondta, hogy a 80-as években építésük, technikai ellátottságuk korszerűek voltak, ám mára elavultak, az épületek bizonyos részei szerkezeti romlásnak indultak. A két állomás minden épülete – néhány kivételtől eltekintve – felújításra kerül az elkövetkezendőkben. A kimaradt épületek épp már-már muzeális jellegük miatt kerülik el a korszerűsítést.A Xuelong-bázis felújítása 2005 nyarán kezdődik, és előreláthatóan 2006 augusztusában fejeződik be.

A munkálatok során a Xuelong-állomás laboratóriumának a területét 300 négyzetméterre növelik, fejlesztik az automatikus biztonsági rendszert, és a kutatók életkörülményeit is nagymértékben javítják. A Xuelong-i felújítások előkészületei – jegyezte meg Wei –már folyamatban vannak.

Wei emellett kiemelte, hogy Kína ezév október 25-én indítja el a 21. sarkvidéki expedícióját a leendő bázis kiszemelt helye felé először. A 150 napos expedíció során kutatók és újságírók 12 fős csoportja egy meteorológiai szondát indít, hogy begyűjtsék az első információkat, melyek szükségesek a létesítendő bázishoz.

Azóta, hogy körülbelül két évtizeddel ezelőtt Kína felépítette az első állomását az Antarktiszon, minden évben indítottak expedíciót a déli sarkvidékre.

Az elmúlt 20 év során Kína összesen 900 millió jüant (nagyjából 110 millió USA dollár) fordított sarkvidéki kutatásokra, és nagyban hozzájárult a Déli-sark megismeréséhez a meteorológia és az oceanológia (a sarki vizek kémiai összetétele és fizikai vizsgálata) terén nyújtott eredményeivel. Végeztek még gleccser-kutatásokat valamint a kinyerhető energiaforrásokat is tanulmányozták.

Eddig 47 ország írta alá az Antarktisz semlegeségéről szóló megállapodást és 28 ország állított már fel kutatóállomást a legdélibb kontinensen. Azoknak az államoknak, melyek tudományos kutatóállomást szeretnének itt felállítani, alá kell vetniük magukat a rendkívül szigorú környezetvédelmi szabályokat, melyek a nemzetközi egyezményekben lefektetettek szerint az Antarktiszon érvényesek.

Míg a kínaiak már harmadik állomásukat építik, eközben tovább folyik a munka az Európai Űrügynökség által is igénybe vett, az Auróra-program céljából tudományos terepként felhasznált Concordia állomáson.

Hausladen Dániel

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024