Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egy kis infravörös csillagászat (2. rész): Az IRAS
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrcsillagászat Európában - 2003.04.19 17:53.)

Pár hete múlt húsz éve, hogy pályára állt a világ első olyan csillagászati műholdja, amely az infravörös tartományban észlelt. A tervek szerint április végén indítják az infravörös műholdak legújabb tagja, a SIRTF-t. Ideje hát megismerkednünk az infravörös csillagászat alapjaival.

Az IRAS-t (InfraRed Astronomical Satellite), az első Föld körüli infravörös obszervatóriumot 1983. január 26-án állították pályára. Csillagászati méréseit február 1-én kezdte és egészen 1983. november 22-ig működött. Amerikai-holland-angol összefogással készült. Fő műszere egy Ritchey–Chretien-teleszkóp (f = 5.5 m, f / 9.6) volt, aminek a tükre berilliumból készült, a hűtést pedig folyékony héliummal oldották meg.



12, 25, 60 és 100 µm-es középpontú infravörös sávokon feltérképezte az ég 95 %-át, 250 000 pontszerű, valamin 16 000 kiterjedt IR forrást figyelt meg. Az IRAS 900 km magasan, napi 14 keringést végzett. Végig a terminátor fölött, poláris pályán keringett.

A műhold hatalmas mennyiségű adathalmazt gyűjtött össze, 1983 után meg is növekedett az infravörös csillagászat súlya. A következő eredményeket is az IRAS adta:
· A korábbinál részletesebb képet adott a csillagközi por galaktikus eloszlásáról.
· Felfedezte a csillagközi anyag eddig ismeretlen komponensét, az infravörös cirruszt. Ez 60, 100 mikronon és főleg hosszabb hulámhosszakon egy galaktikus előtérsugárzás.
· A csillagközi por kis aromás szénhidrogén molekuláitól származó 12 µm-es sugárzása is fontos felfedezés volt.
· Molekulafelhőkbe ágyazott fiatal csillagokat és protocsillagokat is felfedezett.
· Az IRAS eredményes volt kisbolygó- és üstökösvadászatban is. Pár halvány, nagy portartalmú üstököst talált a Naprendszerben. Valószínűleg ilyenek többen is vannak.
Az IRAS felvétele a lambda Orionis térségében lévő csillagbölcsőről

Az IRAS adatok kiértékelésében magyar csillagászok is szép számmal jeleskedtek. Még korántsem tudunk mindent az infravörös égboltról. Természetesen a fent említettnél több eredmény gyűlt össze, sőt, további kérdések is felmerültek, melyek megválaszolását más infravörös műholdaktól várták/várják.

Folytatjuk...

Könyves Vera

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024