Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két hatalmas fekete lyuk egyetlen galaxisban
(Rovat: Távoli világok kutatói, Szárnyaló képzelet - 2002.12.09 10:01.)

A NASA Chandra röntgencsillagászati mesterséges holdjával újabb különleges felfedezést tettek. Először találtak olyan galaxist, amelyről bebizonyosodott, hogy nem egy, hanem mindjárt kettő nagy tömegű fekete lyukat tartalmaz.

A csillagászok jó ideje tudják, hogy az aktív galaxisok magjában hatalmas, akár több milliárdnyi naptömegű fekete lyukak találhatók. A fekete lyukakat, kis térrészbe sűrűsödött hatalmas tömegük vonzó hatása révén, még a fény sem hagyhatja el - innen az elnevezésük. A környezetükből folyamatosan beléjük hulló anyag azonban látványosan sugároz az elektromágneses hullámok minden tartományában, és ez elárulja őket.
Az NGC 6240 jelű fényes galaxis két kisebb galaxis összeolvadásával alakult ki, ma is intenzív csillagkeletkezés jellemzi. Tőlünk mért távolsága mintegy 400 millió fényév. A galaxisütközés csillagászati értelemben véve “mostanában”, harmincmillió éve történt. A látható, az infravörös fény, illetve a rádióhullámok tartományában végzett megfigyelések alapján eddig is sejtették, hogy a galaxis magja kettős, de a Chandra nagy felbontású röntgenmérései nyomán vált bizonyossá, hogy két különálló magról van szó.



Az NGC 6240 közepén felfedezett két, önmagában is hatalmas, jelenleg egymástól 3000 fényévre levő fekete lyuk néhány százmilió év múlva összeolvad. Ezt a jelenséget a szakértők régóta feltételezték, de konkrét példát eddig nem találtak. Az akkori megfigyelők (ha lesznek) majd látványos kitöréssel, erős gravitációs hullámok keletkezésével járó eseménynek lehetnek majd tanúi.


A Chandra röntgencsillagászati műhold (Fantáziarajz: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024