Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Föld-megközelítés „hangjai”
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Űridőjárás , A Nap és bolygótestvéreink - 2024.09.04 08:15.)

Az űr légüres terében nem terjednek a hanghullámok, de a nemrég a Föld mellett lendületet nyert JUICE Jupiter-szonda mégis szolgált hangokkal.

A Jupiterhez és jeges holdjaihoz vezető hosszú útján az Európai Űrügynökség (ESA) tavaly áprilisban indított JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) űrszondája augusztus végén visszatért bolygónkhoz (egy nappal előtte pedig a Holdhoz), hogy gravitációs hintamanőverrel az előre megalkotott koreográfia szerint változtasson bolygóközi pályáján. Ebből az alkalomból mutattunk már képeket a fedélzeti monitorozó kameráktól és a tudományos kamerától is. De az űrszonda több fedélzeti műszerét is bekapcsolták és kipróbálták, kihasználva azt, hogy rövid időre két égitestnek is a közvetlen közelébe került a JUICE.

Az alkalom lehetőséget adott a kutatóknak, hogy először gyűjtsenek adatokat egy bolygóról. Ez segíti a műszerek kalibrálását, és a szakemberek megbizonyosodhatnak arról, hogy berendezéseik készen állnak a Jupiterhez való 2031-ben esedékes megérkezésre. (Lesznek még hintamanőverek a JUICE útja során, legközelebb egy év múlva a Vénusz mellett, aztán még két alkalommal ismét a Földnél.)

Az egyik bekapcsolt műszer az RPWI (Radio and Plasma Wave Investigation) volt, amelyet a Jupiter rádiósugárzásának és az óriásbolygó jeges kérgű nagy holdjai, az Europa, a Ganymedes és a Callisto plazmakörnyezetének mérésére terveztek. Miközben a JUICE elrepült a Föld mellett, az RPWI „meghallgatta” szülőbolygónk és a Nap rádióhullámait. A kutatók ezután az elektromágneses jeleket hanggá konvertálták, lehetővé téve számunkra, hogy „belehallgassuk” a Föld körüli rádiókörnyezetbe.

(Forrás: ESA / JUICE / RPWI; hanggá alakítás: Philippe Zarka, CNRS)

Mindjárt a „zeneszám” leelején zúgó rádiókitöréseket hallunk, ezek forrása az északi és a déli sarki fény. A folytatásban, amikor az űrszonda a legközelebb halad el a Föld mellett, egyre magasabb, majd mélyülő hangokat hallunk, ami a bolygónkat körülvevő, az RPWI antennák közelében levő elektronok rádiósugárzását jelzi. Végül a szám végén hallunk néhány „suhogó” jellegű zajt – ezek a Napból származó elektronok által keltett rádiókitörések.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024