Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Távoli világok közelről – kicsiben
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Korszerű oktatás - 2009.06.02 12:00.)

Az űrhajózást és a csillagászatot sokféleképpen lehet bemutatni. Mozgalmas modellvilágként, a Tesz-vesz szótárra emlékeztető „sűrűségben” kívánja majd felkelteni a nagyközönség érdeklődését a MiniSpaceWorld – a világon először talán Magyarországon?

A Star Trek aktuális filmjének hatására, a Csillagászat Nemzetközi Évében talán most az átlagosnál is többen kérdezik meg: valóban el tudunk jutni a csillagokhoz? Létezik értelmes élet a Földön kívül a világegyetemben? Az Űrvilágon tavaly bemutatkozott peregrinus interstellar célja, hogy hozzájáruljon a gyakorlati csillagközi utazás megvalósításához. Internetes klubjában, a PI Clubban angolul, magyarul és németül is olvashatunk ismeretterjesztő cikkeket, hozzászólásokat. A csillagokhoz vezető út keresésében bemutatásra kerülnek valós és ma még fantasztikusnak tűnő lehetőségek, és a klubtagok új irányokat is próbálnak feltérképezni az „Őrült ötletek“ világában.

A PI Club tudományos népszerűsítő feladatát a „hagyományos“ űrhajózás és a csillagászat témaköreire a fejlesztés alatt levő MiniSpaceWorld (MSW) projekt terjeszti ki. Az MSW felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt szól: vasúti terepasztal-rendszerhez hasonlítható módon felépített „modellvilágokban“ fogja bemutatni a téma szórakoztató és izgalmas részleteit. Tervezett terepasztalai látványosan, mindig mozgásban levő modellekkel (induló és leszálló űreszközök, pályán keringő műholdak, autó- és vonatközlekedés, stb.) nyújtanak egyidejűleg szórakozást, ismeretterjesztést és turisztikai vonzerőt. A MiniSpaceWorld külön hangsúlyt fog fektetni az űrhajózásból eredő rengeteg hasznos, a mindennapi életet kényelmesebbé és biztonságosabbá tevő eszköz bemutatására, mind a terepasztal-világokban, mind a valós üzemeltetésben. Ez utóbbira egy lehetséges példa az „elektronikus orr“ tűzjelző rendszer használata, melyet a Mir részére készíttetett el az ESA, s amely most a stockholmi metróban kerül bevetésre.

A MiniSpaceWorld kiállítótermei – amelyeket MSW világoknak nevezünk – tematikai csoportosításban mutatják be majd a csillagászat és az űrhajózás sokszínű világát, a múltból indulva az elképzelt jövőig:

  • Csillagnézők – az űrkorszak hajnala (Stargazers - The Dawn of the Space Age)
  • A csillagokhoz! – a földi űrkikötők világa (Ad Astra!)
  • Űrlift – Felvonó a csillagokhoz (Space Elevator)
  • A Föld körül (In Orbit)
  • A Naprendszer felfedezése (Exploring the Solar System)
  • Távoli világok – a sci-fi legjobbjai (Far Worlds - Best of Science Fiction)
  • A Világegyetem méretei (Size of the Universe)


A fejlesztés része a „Távoli világok – a sci-fi mestermunkái“ című nemzetközi versenypályázat (The MSW Design Contest 2009: Far Worlds - Best of Science Fiction), mely a közeli napokban kerül meghirdetésre. A pályázók feladata: egy szabadon választott sci-fi tematikájú, mintegy 150-200 m2 alapterületű terepasztal alap- és látványtervének elkészítése, a választott jelenetek leírása. Az eredményhirdetés idén decemberben Budapesten lesz. Ezzel is szeretném hangsúlyozni azt a törekvésemet, hogy az első MiniSpaceWorld Magyarországon valósuljon meg.

A pályázat kiírásáról rövidesen beszámolunk!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024