Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bolygóvédelem: konferencia és nemzetközi diákpályázat
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Katasztrófák ellen - 2008.11.12 08:48.)

A Nemzetközi Asztronautikai Akadémia jövőre konferenciát rendez a Föld bolygó kisbolygó-becsapódások elleni védelmének témájában. Az ESA ehhez kapcsolódó pályázatára európai egyetemisták ötleteit várják.

A Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) most először rendez tudományos találkozót ebben a témában. (Az esemény egy 2004-es és 2007-es rendezvény folytatásának tekinthető.) A konferenciára a spanyolországi Granadában kerül sor, 2009. április 27-30. között. A fő témák: a Földet megközelítő kis égitestek felfedezése és követése; a földközeli kisbolygók és üstökösök tulajdonságai; az esetleg veszélyt jelentő égitestek pályájukról való eltérítése; a potenciális becsapódási katasztrófák természete; a védekezés megszervezésének politikai és jogi vonatkozásai.


Jelenleg 900-nál is több olyan, kb. 140 m-nél nagyobb méretű, a Naprendszerben keringő kis égitestet (kisbolygót, üstököst) ismerünk, amelyek megközelíthetik a Földet, s ezért potenciálisan veszélyeseknek tartják számon ezeket. Földi megfigyelésekkel számuk évente kb. 80-nal bővül. A szakértők becslése szerint a teljes szám akár 4000 is lehet.

A konferencia kapcsán a mester- vagy doktori képzésben részt vevő egyetemi hallgatók számára pályázatot hirdettek. A pályázat címe: Encounter 2029: Research Students Investigating Apophis, vagyis a diákoknak a 2029-ben a Föld közelébe érkező Apophis kisbolygó vizsgálatával kapcsolatos elképzeléseiket kell kidogozniuk. A pályaművek beküldési határideje 2009. január 15.

A témák lehetnek többek közt:

  • a kisbolygók környezetének modellezése (pl. plazmakörnyezet, por, napsugárzás, Jarkovszkij-effektus)
  • az égitestek geológiája és geofizikája
  • az Apophis-megközelítéshez hasonló események dinamikai leírása
  • újszerű kisbolygó-eltérítési stratégiák, űrprogramok kidolgozása

A konferencia egyik támogatója, az Európai Űrügynökség (ESA) külön is versenyeztetni szeretné az európai egyetemistákat. Ezért egy „előválogatást” is szerveznek, s erre 2008. december 1-jéig várják a javasolt előadásoknak a kivonatát. Az ESA újszerű ötletek kidolgozásáért felelős csoportja (Advanced Concepts Team, ACT) összeállított egy listát a szóba jöhető konkrét témákról:

  • Kettős kisbolygórendszerek eltérítése
  • Elhasznált műholdak felhasználása az eltérítésre
  • Műholdak maximális elektrosztatikus feltöltése
  • Több űreszközt alkalmazó eltérítési stratégiák
  • Elektrosztatikus feltöltés a szétzúzott égitestek anyagának újbóli összeállása ellen
  • Pályamódosítás mágneses erővel
  • A Lorentz-erő felhasználása eltérítésre
  • Az Apophis megfigyelése a készülő LISA űrbeli gravitációshullám-detektorral
  • Kisbolygók belső szerkezetének megváltoztatása

A legjobbak az ESA támogatásával utazhatnak a jövő áprilisi konferenciára. A pályázókat – társzerzőként – egy aktív kutatónak kell támogatnia. Vagy a pályázó, vagy a társszerző európai intézményben kell dolgozzon. A pontos és részletes feltételek, a témák leírásai az alább megadott honlapon olvashatók.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024