Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A „levegőből” készült szobrok
(Rovat: Szárnyaló képzelet - 2005.03.26 08:34.)

Az űrkutatási alkalmazásokra kifejlesztett, különleges tulajdonságokkal rendelkező szilárd anyagot, az aerogélt egy képzőművész is felfedezte magának.

A görög származású Ioannis Michalou(di)s - aki a nevében a zárójeleket figyelemfelkeltésül használja - nemrég Budapesten járt. Előadást tartott és kiállította néhány művét az űrkutatás társadalmi hatásaival foglalkozó Impact of Space on Society konferencián. Az apró szobrok egy különös, ritka és méregdrága anyagból, aerogélből készültek.


Az aerogél alapanyaga szilícium-dioxid, de térfogatának 99%-a levegő. Egy darabjára ránézve úgy tűnik, mintha szellemképet látnánk. Sűrűsége természetesen nagyon kicsi. Ennek ellenére rendkívül nyomásálló, szilárd anyag. Hőszigetelő képessége is figyelemre méltó. Mint korábban mi is beszámoltunk róla, az aerogélt a NASA Stardust űrszondáján alkalmazták, amely immár útban van visszafelé a Földre, a Wild-2 üstökös kómájából vett pormintával.

Michalou(di)s Aer()sculpture nevű programja azt tűzte ki célul, hogy az aerogélt bevezesse a képzőművészeti alapanyagok közé. Ebből a célból Görögországban egy műhelyt tervez létrehozni, ahol az anyag gyártása is megoldható lesz. Jelenleg aerogélt a világon kevés helyen, többek közt Kaliforniában, a NASA JPL speciális laboratóriumában lehet előállítani. A művész alkotásaiból kis bemutatót rendezett a konferencia alkalmából. Az Aer()sculpture semmit körülölelő zárójelei az O betű helyettesítésén túl azt jelképezik, hogy igazából az „ürességet”, egy darabka égboltot vehetünk a kezünkbe. Az égi analógiát erősíti, hogy a rájuk eső fény szóródása miatt az aerogél-szobrok égszínkékek. Hátulról megvilágítva viszont halványpiros színben játszanak. Az itt bemutatott alkotás (Icare, I care) a görög mondabeli hőst, Ikaroszt formázza.


Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024