Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

PROGRAMAJÁNLÓ: Űrművészeti kiállítás Budapesten
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Álmuk a világűr - 2005.03.11 07:53.)

A Millenáris Parkban március 16-án délután nyílik, és a hónap végéig látogatható a Space Art kiállítás.

Magyarországon most először rendeznek nemzetközi űrművészeti kiállítást. A megnyitóra március 16-án, 17:30-kor kerül sor. Előtte délelőtt fél tíztől egy hozzá kapcsolódó munkaműhelyt tartanak, ahol külföldi és hazai előadók szerepelnek. A délelőtti program nyilvános. A Space Art kiállítás a Millenáris Park (Budapest II., Fény utca 20-22.) C és D kiállítócsarnokában március 30-ig látogatható. A belépés díjtalan.

Az időzítés nem véletlen, hiszen a kiállítás kapcsolódik a másnap, március 17-én kezdődő háromnapos nemzetközi konferenciához, amely az űrkutatás társadalmi hatásának kérdéseit járja körül. Ez utóbbi, a Magyar Tudományos Akdémia székházában tartandó konferencia (Impact of Space on Society) nem nyilvános, a részvétel feltétele a regisztráció, díja 250 euró.

A Millenárison látható, médiaművészeti installációkat bemutató kiállítás hazai társszervezője a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ. Ez a nyolcadik esemény abban a sorban, amelyeket az űr és a művészet kapcsolatával foglalkozó a Leonardo/Olats és az OURS Foundation, valamint a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (IAA) szervez.

A művészet a világűr felfedezésének szerves részét képezte és képezi ma is. Filmkészítők, performance-művészek, szobrászok, médiaművészek, stb. járultak hozzá már eddig is az „űrművészet” alakításához. A kifejezésnek még a témával foglalkozók körében is számos definíciója használatos. Roger Malina, a Leonardo című tudományos folyóirat vezető szerkesztője a következőképpen határozza meg az „űrművészet” fogalmát:

  • Az űr felfedezése révén született új érzékelési tapasztalatokra építő művészet. Az űrfelvételek új tájak megismerését teszik lehetővé.
  • Az űrkutatásokra alapozó, új pszichológiai és filozófiai elképzeléseket láttató művészet.
  • Művészet az űrben – a Földről nézve
  • Művészet a Földön – az űrből nézve
  • Művészet az űrben – az űrből nézve
  • Alkalmazott művészetek, például az űr-építészet, -belsőépítészet és -bútortervezés
  • Művészet, amely az űrrel kapcsolatos kutatások kapcsán kifejlesztett új technológiákat és anyagokat használja.
Az űrművészethez kedvcsinálóként bemutatunk két alkotást a spacearts.info honlapon található galéria anyagából:


Arthur R. Woods: Cosmic Dancer Sculpture (1993), festett alumínium szobor, 35 x 35 x 40 cm, a Mir űrállomás fedélzetén


David A. Hardy: Neighbours (1997), festmény, 91,5 x 91,5 cm; a Föld, a Mars és a Hold szomszédos világait ábrázolja, méretarányosan

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024