Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Közeleg a vég?
(Rovat: Spirit és Opportunity - 2007.07.21 14:23.)

A Marson tomboló porviharok könnyen a NASA bő három éve ott működő marsjáróinak a végét jelenthetik. A napelemek nem képesek elegendő energiát termelni.

Az amerikai űrhivatal illetékesei szerint a már közel egy hónapja tartó porvihar a felszínre érkező napsugárzás 85-90%-át nem engedi át. Az eredetileg csak 90 napos működésre szánt Spirit és Opportunity már majdnem 1200 napja sikeresen dolgozik. A marsjárművek energiaellátásukban a napfényre illetve az újratölthető akkumulátoraikra számíthatnak. Az Opportunity mostanra tervezett leereszkedését a Victoria-kráterbe épp a porvihar miatt halasztották el. Ha tartósan nem termelődik elegendő energia, fűtés híján a hideg miatt egyes kritikus elektronikus berendezések tönkremehetnek, ami végső soron a program végét jelentheti. A helyzet komolyságára jellemző, hogy például az Opportunity napelemieivel egészen a vihar előttig naponta 700 wattórányi energiát termelt. Most ez az érték lecsökkent 128 Wh-ra. A rover még alvó üzemmódban is 130 Wh energiát igényel, úgyhogy már negatív a napi mérleg, az akkumulátorok töltése lassan de biztosan csökken. (A Spirit tartózkodási helyén nem ilyen rossz a helyzet.)


A porvihar hatása, ahogy az Opportunity kamerája látta június 14. és július 19. között. Az időpontok marsi napokban (sol) értendők, a felvételek ugyanazon napszakban készültek. (Kép: NASA/JPL-Caltech/Cornell)

Jelenleg csak annyit tudnak tenni, hogy az energiafelhasználást a minimumra korlátozzák, és reménykednek abban, hogy a por rövidesen elül, vagy legalábbis több napsugárzást ereszt át. A NASA szakemberei tisztában vannak a veszéllyel, de annak mértékét egyelőre nem tudják megítélni. S hogy minden rosszban van valami jó, példa rá az a vélemény, miszerint ez egyben egy kitűnő kutatási lehetőség. Többet megtudhatnak a marsi porviharok lefolyásáról, és ezt az információt a következő űrszondák vagy akár az első emberek érkezésekor is fel tudják használni. Az emberes marsutazással kapcsolatban felmerülő számos probléma egyik legkomolyabbika a bolygót beborító igen finom por, illetve az, hogy a szakemberek – anyagminta híján – nem tudják pontosan megállapítani, hogy ez milyen műszaki és egészségügyi gondokat okozhat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024