Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Még két start február utolsó napjáról
(Rovat: SpaceX, Kínai műholdak , A hónap száma - 2024.03.02 06:15.)

A szökőév februárjának végén egy kínai és egy amerikai űrindítást is végrehajtottak.


Az idei 12-edik Starlink indítás egy Falcon-9 rakétával. (Kép: Michael Cain / Spaceflight Now)

A február 29-ére jutó három start közül az utolsóval a SpaceX – nyilván akaratukon kívül – minket is megtréfált, hiszen aznap reggel jelentettük meg a februári Starlink műholdindítások összefoglalóját. Abban pedig azt állítottuk, hogy februárban négy alkalommal bővítették a SpaceX alacsony pályás internetszolgáltató műholdrendszerét. Ez az állítás azonban csak magyar idő szerint 16:30-ig maradt igaz, hiszen akkor elindult a februári ötödik, ezúttal 23 darabos Starlink műholdadag a floridai Cape Canaveral 40-es startállásából. A Starlink 6-40 jelzésű küldetést egy 11-edik alkalommal repülő első fokozattal felszerelt Falcon-9 rakéta teljesítette.

Állítólag – ezt a statisztikák jó ismerői majd megerősítik vagy megcáfolják – ez volt mindössze a negyedik alkalom az egész űrkorszakban, amikor e ritka, négy évente csak egyszer előforduló dátumon, február 29-én űrindítást hajtottak végre. Ráadásul ebből a négyből három idén február 29-ére esett! Közülük az elsőről, az orosz Metyeor-M2-4 és 18 kisebb társa startjáról már külön cikkben beszámoltunk. A következő egy kínai Hosszú Menetelés-3B rakéta volt. Ez 14:03-kor emelkedett a magasba Hszicsangból (Xichang), rajta egy geostacionárius pályára szánt távközlési műholddal (WHG-01, China Weixing Hulianwang Gaogui-01).

A kínai távközlési műhold felbocsátása a Hosszú Menetelés-3B (Y95) starttal. (Forrás: SciNews /YouTube)

S hogy melyik az az ország, ahonnan először – és az idei év előtt egyetlen egyszer – végeztek űrindítást február 29-én? Japán, ahonnan 1976-ban egy N-I rakéta állított alacsony Föld körüli pályára egy 139 kg-os ionoszféra-kutató műholdat (UME). Ez volt az N-I (vagy N-1), az amerikai Thor-Delta típus Japánban (N = Nippon) gyártott változata sorrendben második indítása. A hordozóeszközt 1975 és 1982 között kilenc alkalommal használták.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024