Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Landolás szombaton
(Rovat: Simonyi űrrepülése - 2007.04.20 21:17.)

A Charles Simonyit is hazaszállító Szojuz TMA-9 űrhajó visszatérő egysége magyar idő szerint április 21-én délután fél három körül ér földet Kazahsztánban.

A Nemzetközi Űrállomást (ISS) Simonyival együtt hagyja el a 14. számú állandó legénység két tagja, az amerikai Michael Lopez-Alegria és az orosz Mihail Tyurin. Az ő űrutazásuk teljes időtartama meghaladja majd a 215 napot.


A csoportkép az űrhajózás napján, április 12-én készült az ISS-en (Képek: charlesinspace.com)

Az események menetrendje hazai idő szerint a következő:

  • Miután a hazatérők elbúcsúznak az ISS-en tovább maradó űrhajósoktól (Sunita Williams, Fjodor Jurcsihin, Oleg Kotov), átmennek a Szojuz űrhajóba, amely a Zvezda modulhoz csatlakozva várja, hogy „életre keltsék” berendezéseit. Az ajtó reggel 8 óra körül záródik.
  • A következő néhány óra az űrhajó energia-ellátásának, a műszereknek a beüzemelésével, ellenőrzésével telik. Felkészülnek az ISS elhagyására. Erre a műveletre a parancsot 11:08:30-kor kapják. A fizikai szétkapcsolódás 3 perccel később következik be.
  • Némileg eltávolodva az űrállomástól, a Szojuz TMA-9 hajtóművei 15 másodpercre bekapcsolnak, hogy végleg eltávolítsák az űrhajót az ISS közeléből. Mintegy két és fél óra elteltével (pontosan 13:42:30-kor) újabb manőver következik, amelynek nyomán a Szojuz majd megkezdi a belépést a légkörbe. Ekkor a hajtóművek 4 perc 18 másodperc hosszan működnek.
  • Röviddel a légkörbe lépést megelőzően az űrhajó három része különválik (14:05:37). Az űrhajósok természetesen a középen elhelyezkedő leszálló kapszulában lesznek. Ennek hővédő pajzsa a mozgás irányába áll. A légkörbe lépés a menetrend szerint 14:08:29-kor kezdődik. (Az űrhajó többi részei megsemmisülnek, elégnek a légkörben.)
  • A fedélzeti számítógép 14:16:33-kor kezdi meg a fékezőernyők kinyitását, 10 km-es magasságban. Ekkor 16 másodperc alatt a kapszula sebessége 230 m/s-ról 80 m/s-ra csökken. A fő ejtőernyő kinyitása után a sebesség 7,2 m/s-ra mérséklődik. 5 km-es magaságba érve a hővédő pajzs leválik, majd az esetleg megmaradó hajtóanyagtól is megszabadulnak.
  • Amikor csupán 12 méter van már hátra, a sima leszállás érdekében felkészülnek a szilárd hajtóanyagú fékezőrakéták beindítására. Erre másodpercekkel a vége előtt kerül sor. A leszállási sebesség 1,5 m/s. A leszállás tervezett ideje április 21-én 14:30:34. (A kazah sztyeppén ekkor már alig két óra lesz hátra a naplementéig.)


A Földre érés szokásos helyszínén az időjárás jelenleg nem kedvez a leszálláshoz, havazás és áradás van. Korábban emiatt halasztották el egy nappal a tervezett leszállási időpontot, hogy kijelölhessék a tartalék leszállóhelyet és felkészüljenek a szükséges manőverekre. Az új terep az eredetitől délre, Kazahsztán közepén található. A legközelebbi nagyváros északkeleti irányban Karaganda, az újonnan kijelölt (és kellőképpen száraz) tereptől délnyugati irányban Dzsezkazgan városa fekszik. Az űrhajósokat „összegyűjtő” helikpotereken az orosz személyzet mellett amerikai repülőorvos és kiszolgáló személyzet is szolgálatot teljesít.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024