Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

További szerencsés repülést!
(Rovat: Simonyi űrrepülése, Űrturisták és magánűrhajók , Álmuk a világűr - 2007.04.14 15:33.)

Bemutatásra került a nagyközönség előtt is a Charles Simonyival létesített rádiókapcsolat felvétele. Ezzel lezárult az amatőrrádiós rekordkísérlet és a diákkapcsolat programja.

A Magyar Asztronautikai Társaság, a Természet Világa és a Puskás Tivadar Távközlési Technikum április 13-án 20.00-kor kezdődő rendezvényén a nagyközönség előtt is bemutatta az éjjel 1.15-kor Magyarország felett áthaladó Űrállomáson tartózkodó Charles Simonyival létesített rádiókapcsolat felvételét.

Charles Simonyi tagja a Természet Világa szerkesztőbizottságának, amint azt a rendezvény megnyitóján elhangzott köszöntőben Staar Gyula, a Természet Világa című folyóirat főszerkesztője is kiemelte. A főszerkesztő köszönetet mondott Bacsárdi Lászlónak, a Természet Világa szerkesztőbizottsági tagjának az elmúlt napok eseményeinek sikeres szervezéséért. A Magyar Asztronautikai Társaság örökös tiszteletbeli elnöke, Dr. Almár Iván pedig az érdekes egybeesésre hívta fel a figyelmet, hogy az Interkozmosz-programban Magyarország ötödikként küldött űrhajóst a világűrbe - Charles Simonyi pedig szintén az ötödik a magán űrhajósok (űrturisták) körében.

A rendezvény fő eseményeként ezután a nagyközönség előtt is bemutatkoztak a kérdést feltevő diákok, Magyari Dóra, Molnár Gyula, Somogyi Tímea, Petz Erika, Sas Péter és Fekete Soma. Ismét feltették kérdéseiket, amelyre a rádióadás átirata alapján a Technikum egy diákja felolvasta Simonyi válaszait. Majd megkezdődött a felvétel visszajátsszása. Bár a hanganyag a rádiókapcsolat létesítését követő néhány órában már letölthetővé vált az internetről, a bemutatott felvétel a rádiósszoba eseményeit is mutatja, amint a diákok egymás után a mikrofonhoz lépve elmondják kérdéseiket. Charles bejelentkezését a hallgatóság feszült csendben várta - ahogy hajnalban mi is izgatottan vártuk, hogy a statikus zajt emberi hang szakítsa meg. Majd a harmadszori próbálkozás után Charles végre bejelentkezik: "HA5SIK...can you hear me?" Az arcokon örömteli megkönnyebbülés látszik, igen, sikerült kapcsolatba lépni a mintegy háromszáz kilométerrel magasabban lévő, 28.000 kilométeres óránkénti sebességgel száguldó Űrállomással!

"Most minden nagyon természetes és nagyon jól hozzászoktam...A Pille műszer rendeltetésszerűen működik....a Föld óriási, csendes, gyönyörű kék színű..." - hangzanak részletes válaszai a feltett kérdésekre (lásd korábbi cikkünkben) Charles Simonyi szavait, majd a kapcsolat lezárását tapsvihar üdvözölte. Valóban nem kis eredmény, amit az éjjel a rádióklubban véghezvittek. Kihasználva az Űrállomás néhány perces áthaladását térségünk felett amatőrrádiós kapcsolat létesült tehát a fedélzeten tartózkodó Charles Simonyival.

A közönség ezután dr. Both Előd csillagász vezetésével átvonult a Technikum tornaudvarára, ahol mindenki saját szemével végignézhette az Űrállomás aznapi elvonulását, amelyet az auditóriumba visszatérve előadások követtek.

Dr. Grósz Andor a Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Repülő és Űrorvosi Tanszékének oktatójának előadásában a súlytalanság állapotának az emberi szervezetre gyakorolt hatását mutatta be. Az űrrepülések első hetében a szervezet alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez - talán ez a legnehezebb időszak az űrhajósok számára.

Dr. Both Előd, a Magyar űrkutatási Iroda igazgatója, előadásában rövid bemutatást adott az űrturistákról, akik sorában Charles Simonyi az ötödik, aki magánűrhajósként repülhet.

Dr. Gschwindt András, a Műegyetemi Rádióklub vezetője ismertette, hogy az eredeti ötlet már 1980-ban, Farkas Bertalan repülésekor felmerült, s bár a technikai előkészületek megtörténtek, az Interkozmosz programban mégsem kaptak engedélyt az amatőrrádiós kísérletre. 27 évvel később, élve az űjabb lehetőséggel, ismét megpróbálkoztak a rádióskapcsolat megszervezésével. Charles Simonyival felvették a kapcsolatot, aki letette a rádióaamatőr vizsgát és örömmel vállalt részt a kísérletben. Így alakult, hogy a rendelkezésre álló időben rekordkísérletre került sor (sikeresen!), amelynek során április 12-én hajnalban Charles több, mint húsz magyar rádióamatőrrel beszélt. A rövid kapcsolat lényegében köszöntésből állt, mivel a kísérlet célja az volt, hogy minél több amatőrrádióst bevonjanak a programba. Másnap a diákoké volt a főszerep. A cél az volt, hogy minél fiatalabb diákokat is bevonjanak, ezért esett a választás a Puskás Tivadar Távközlési Technikumra, amely amatőrrádiós klubot üzemeltet. A diákkapcsolat főpróbájaként a Technikum rádióklubja is egyike volt azon helyeknek, amelyek előző éjjel kapcsolatba léptek az Űrállomással.

Charles Simonyi űrrepülésének másik érdekessége, hogy egy magyar műszert, a KFKI Atomenergia Kutatóintézetében fejlesztett Pille dozimétert használja. A műszert 27 évvel korábban éppen Farkas Bertalan űrrepülésére fejlesztették ki a kutatómérnökök. Apáthy István, aki jelenleg a Pille fejlesztőmérnökeinek vezetője, előadásában nem csak azt mutatta be, amint Charles Simonyi a KFKI-ban tett látogatása során megtanulta a Pille használatát, hanem a hallgatóság számára magát a műszert is elhozta.

Charles Simonyi űrrepülése nem csupán érdekesség hazánk számára. Alapítványaival és díjaival már eddig is támogatta a magyar kultúrát és űrrepülése is ebben a szellemben telik. Figyelmet fordított a hazai diákokra, aktívan részt vett egy eddig példa nélküli amatőrrádiós kísérletben és a magyar Pille műszert használja a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Méltán lehetünk tehát büszkék a második magyarra a világűrben!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024