Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Még él! – vették az orosz Mars-szonda jeleit
(Rovat: Oroszország és a Naprendszer - 2011.11.23 12:35.)

Ez az ESA ausztráliai követőállomásán sikerült, bár telemetriai adatokhoz nem jutottak. De legalább életjelet adott magáról a Fobosz-Grunt – most először, mióta alacsony Föld körüli pályán ragadt ahelyett, hogy már a Mars felé tartana.

Az orosz Fobosz-Grunt űrszondáról származó rádiójeleket magyar idő szerint tegnap este, november 22-én 21:25-kor detektálták az Európai Űrügynökség (ESA) Perth közelében levő műholdkövető állomásán.


Az ESA követőállomásának 15 m-es átmérőjű antennája az ausztráliai Perth mellett. (Kép: ESA)

Azt továbbra sem lehet állítani, hogy különösebb esély lenne az eredetileg a Mars Phobos nevű holdjára küldött űrszonda tudományos programjának akár részbeni megmentésére. Szakértők szerint épp a napokban múlt el a lehetősége, hogy egyáltalán – a fedélzeti hajtómű működére bírása esetén – a Mars felé indíthassák, mivel a Föld és a Mars kölcsönös helyzete a Nap körüli pályán ezt már nem engedi meg. (Korábban ugyanakkor Vlagyimir Popovkin, az Orosz Szövetségi Űrügynökség, a Roszkoszmosz vezetője december eleji dátumot jelölt meg az „indítási ablak” bezárulására.) Az esély annál is inkább minimális, mivel most sem sikerült az űreszköz állapotára vonatkozó információt nyerni, pusztán a rádióadás tényét regisztrálták. Az európai és orosz szakemberek most a következő átvonulásokat várják, s megkísérlik a telemetriai adatokat is venni. Enélkül azt sem lehet megállapítani, hogy valójában mi romlott el a Fobosz-Grunt fedélzetén.

A start óta eltelt két hét alatt eddig sem az orosz, sem a segítségüket felajánló más űrügynökségek szakembereinek nem sikerült a szonda rádiójeleit venni. Az ESA követőállomásain is bevallottan az utolsó próbálkozás történt tegnap – meghozva a már alig remélt sikert. Még röviddel előtte, ugyancsak kedden a Roszkoszmosz helyettes vezetője, Vitalij Davidov egy orosz hírügynökségnek nyilatkozva lényegében lemondott a Fobosz-Gruntról. Maga az űreszköz a körülményekhez képest jó állapotban lehet: a napelemei kinyíltak, akkumulátorai töltődnek, térbeli helyzete stabil. „Csak” kommunikálni nem tudnak vele. Jelenleg kb. 210 km és 310 km közötti magasságú pályán kering a Föld körül. Ha nem sikerül vele semmit csinálni, a pálymagasság folyamatos csökkenése miatt január környékén léphet be a sűrű légkörbe, ahol feltehetően megsemmisül (egyes alkatrészei esetleg a felszínig is lejuthatnak).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024