Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Fobosz-Grunt: december elejéig lehet próbálkozni
(Rovat: Oroszország és a Naprendszer - 2011.11.16 07:15.)

Nem sok esély van a Föld körüli pályán maradt orosz Mars-szonda megmentésére, de még nem adták fel.

Vlagyimir Popovkin, az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) vezetője a Szojuz űrhajó indítása után, hétfőn adott interjújában a november 8-án startolt, de a be nem induló hajtóműve miatt a Föld körül ragadt Fobosz-Grunt szondával kapcsolatos kérdésekre is válaszolt. Ezzel megtörte a hivatalos hallgatást, a szerencsétlenül járt űreszközzel kapcsolatban ugyanis addig inkább csak találgatásokra lehetett hagyatkozni.

Az orosz űrkutatási szakembereknek december elejéig érdemes próbálkozniuk, hogy hátha mégis el tudják indítani a szondát a Mars felé vezető útjára. Ha addig ez nem sikerül, akkor bezárul az indítási ablak, vagyis a két bolygó (a Föld és a Mars) pálya menti helyzete olyan lesz, hogy innen nem lehet már energiatakarékos pályán eljutni külső bolygószomszédunkig. Ez a helyzet kb. 26 havonta ismétlődik csak.

Popovkin szerint az alacsony Föld körüli pályán keringő Fobosz-Grunt automatikusa tartja térbeli irányát, így a napelemek képesek az energiatermelésre. Nagyobb baj a kommunikáció: még mindig nem sikerült adatkapcsolatot létesíteni az űreszközzel. Így lehetetlen többet megtudni a hiba okáról, és a kijavítására teendő kísérleteket – esetleges új parancsok, számítógépes programjavítások felküldését – sem lehet megkezdeni. Nem könnyíti a helyzetet, hogy alacsony pályája miatt a gyorsan haladó Fobosz-Grunt egyszerre csak mintegy 7 percen át tartózkodik egy adott követőállomás látóterében.

A Fobosz-Grunt nagyjából jövő januárig maradhat pályán a Föld körül. Addigra olyan alacsonyra kerül, hogy belép a sűrű légkörbe. Az űrügynökség vezetője cáfolta, hogy a nagy mennyiségű, mérgező hajtóanyagot tartalmazó alumíniumtartályok eljutnának a felszínig. Azok a modellszámítások szerint már a légkör magasabb régióiban felrobbannak, így nem jelentenek majd esetleges veszélyt az emberekre, még ha véletlenül lakott terület fölött is történne meg ez az esemény. Sőt a robbanás a szondát is szétveti. Azt egyébként, hogy a sűrű légkörbe lépés pontosan hol következik be, előre megmondani nem lehet. A legnagyobb esélye a felszín elérésére annak a kis egységnek van, amelynek eredetileg a Mars Phobos holdjáról származó anyagminta visszahozatala lett volna a feladata. A visszatérő egységet ugyanis hővédő pajzzsal látták el.

Popovkin visszautasította azokat a feltételezéseket, hogy az űrszondát eleve tervezési hibák tudatában indították volna útnak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024