Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Makákók a Marshoz?
(Rovat: Orosz űrtervek, Emberes Mars-utazás? - 2016.01.03 08:15.)

Miközben Moszkvában már képzik a leendő „űrhajósokat”, az állatvédők hevesen tiltakoznak az ötlet ellen: az állatok nem űrhajósok.

A PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) nevű szervezet egyenesen Igor Komarovnak, az orosz űrszervezet, a Roszkoszmosz vezetőjének címezte levelét. Ebben a nemrég napvilágot látott terv ellen tiltakoznak, ami szerint Oroszországból 2017-ig egy űrprogram keretében majmokat küldenének a Marshoz. (A hírben szereplő 2017-es évszám kicsit furcsa, mert a Föld és a Mars közötti utazásra ideális bolygókonfiguráció 2016 márciusa után legközelebb 26 hónappal később, 2018 közepén következik be. – A szerk.)


Az előkészítő munkálatok az Orosz Tudományos Akadémia egyik kutatóintézetében, a moszkvai Orvosbiológiai Problémák Intézetében (IMBP) folynak, Inyesza Kozlovszkaja vezetésével. Itt treníroznak négy makákót a nagy utazásra. A kiképzés része például a botkormány használata és az állatok tanulási képességeinek fejlesztése. (Kép: Roszkoszmosz)

A rhesusmajmok (makákók) utazása a Marsig fél évet venne igénybe, de az nem világos, hogy a Földre való visszatérésük is benne van-e a programban (valószínűleg nem). Akár így, akár úgy, a PETA szerint a 21. században elfogadhatatlan módszer, hogy állatokat ilyen kínzó és minden bizonnyal végzetes kimenetelű küldetésnek tegyenek ki a tudomány nevében, sőt már az is, hogy erre idomítsák a majmokat. Szerintük semmi sem indokolja, hogy visszatérjenek az űrkutatás kezdeti időszakára jellemző módszerekhez, amikor az emberek állatokat küldtek „előre” a világűrbe. Az úttörő szovjet Lajka kutyát is beleérve, ezeknek az állatoknak a többsége nyomorult körülmények között pusztult el. Ha az orosz szándékok változatlanok maradnak, az állatvédő szervezet másféle tiltakozási módszerek bevetésétől sem riad vissza, például tüntetéseket szerveznek Oroszország nagykövetségeinél. Példaként a világ más nagy űrügynökségeit hozták fel, ahol ma már nem folytatnak állatokkal ilyen űrkísérleteket.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024