Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űr-VLBI az 1980-as években (3. rész)
(Rovat: Orosz tudományos műholdak, Hazai kutatóhelyek és űripar , Földmérési és Távérzékelési Int. - 2011.07.16 13:15.)

Magyarország különleges összekötő szerepet játszott a készülő szovjet rádiócsillagászati műhold fejlesztői és a nyugati együttműködő partnerek „összehozásában”.

Szemben a többi nemzetközi résztvevő műszeres hozzájárulásaival, Magyarország volt az egyetlen, amely nem műszerrel, hanem tudományos közreműködésének köszönhetően kapott helyet a RadioAstron projektben. Ebben a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) penci Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumában (KGO) alakult űr-VLBI kutatócsoportnak volt domináns szerepe. Természetesen ez nem elhanyagolható körülmény annak fényében, hogy egy műszeres hozzájárulás dollár százezrekbe került, míg a KGO szakmai hozzájárulása beleillett a FÖMI-ben amúgy is végzett kutatási programba.

A magyar űr-VLBI aktivitás kezdete az ausztriai QUASAT Workshophoz köthető, amelyen magam vettem részt 1984 júniusában. Lenyűgözött az űr-VLBI perspektíva. A csillagászati jellegű tudományos programok sorában azonban meglepő módon hiányoztak a geodéziai alkalmazások. Nem is merült fel, mondván, hogy a pályameghatározás túl pontatlan lenne ilyesmire. Ekkor fogalmazódott meg az a rendkívüli elvi adottság, ami az űr-VLBI-ben rejlett az égi és a földi vonatkoztatási rendszerek közvetlen összekapcsolására. Ez a munka nem csak számunkra volt igen tanulságos vállalkozás, de ismertté tette a magyar szakembereket a nemzetközi porondon is, így nem kell csodálkozni, hogy a RadioAstron projektben már szívesen látott közreműködőként fogadtak.


Az ESA számára készített megvalósíthatósági tanulmány a QUASAT űr-VLBI műholdról.

Később, az 1990-es évek elején a FÖMI KGO-ban elkészült egy olyan számítógépes programcsomag, amelyet az űr-VLBI technikát felhasználni kívánó kutatók méréseik szimulációjára tudtak használni. A szoftver nem sokkal később nagyon hasznosnak bizonyult – de nem az orosz, hanem a japán űr-VLBI műhold, a HALCA programjának tervezéséhez. A japánok ugyanis megelőzték a késlekedő RadioAstront, és 1997-ben pályára állították a világ első űr-VLBI célra készült műholdját. De ez már egy másik történet...


Fantáziarajz a RadioAstron műholdról, az 1990-es évekből.

(Folytatjuk a korai űr-VLBI koncepciók történetével!)

Dr. Fejes István †

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024