Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Orosz időjárási és iráni felderítő műhold indult
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, Időjárás és előrejelzése , Kis űreszközök nagy szerepe - 2024.03.01 06:15.)

A Metyeor-M2 sorozat négyes sorszámú darabja mellett 18 apró potyautas műholdat is magával vitt a Vosztocsnijból indított Szojuz rakéta. Az egyiket Iránból.

A Fregat végfokozattal felszerelt Szojuz-2.1b rakéta startjára február 29-én magyar idő szerint 6:43-kor kerítettek sort a távol-keleti orosz indítóhelyről. Vosztocsnijból idén ez volt az első űrindítás. A fő hasznos teher a Metyeor-M2 (Meteor-M2) sorozat 4-es sorszámú tagja volt. A 2009-ben kezdett Metyeor-M széria időjárási műholdjai alacsony poláris napszinkron pályán működnek. Feladatuk a meteorológiai előrejelzések segítése, a felhőborítás, a ciklonok figyelése, a felszíni és légköri hőmérsékletre, a levegő páratartalmára vonatkozó mérések végzése, a sarkvidéki jégtakaró tanulmányozása és a hajózás segítése. Feltételezhető, hogy adatai katonai célokra is alkalmazzák.

A számozás ellenére immár a hatodik Metyeor-M műholdról van szó. Hogy jön ez ki? A 2009. szeptemberi első startot követően a Metyeor-M2 2014 júliusában állt pályára. Az utána következő Metyeor-M2-1 2017 novemberében egy startbalesetben odaveszett. Pótlására a Metyeor-M2-2 2019 júliusában indult, az előző példány (M2-3) pedig tavaly júniusban startolt. (A régebbi indításokról szóló cikkeink fordított időrendi sorrendben a lap alján megtalálhatók. – A szerk.)


Egy közel 3 tonna tömegű Metyeor-M2 időjárási műhold rajza. Névleges működési éllettartamuk legalább 5 év. (Kép: Roszkoszmosz)

A másodlagos hasznos terhet 18 különböző kis műhold – zömében orosz CubeSat – alkotta. Az orosz műholdak földmegfigyelési (Zorkij-2M-2), illetve a tengeri hajóforgalmat regisztráló céllal épültek. Ez utóbbi SITRO-AIS konstellációba egyszerre 16 új műholdat küldtek.

Egy kivétel volt: az iráni Pars-1 mikroműhold, amely hivatalosan földmegfigyelési céllal épült. A startot az iráni állami tévé egyenes adásban közvetítette. Mint emlékezetes, januárban Teherán egyetlen starttal három kisebb holdat állított pályára – mindössze egy héttel azután, hogy a Forradalmi Gárda egy kutató (?) műholdját is felbocsátották. Ezek az űreszközök saját rakétákkal jutottak a világűrbe, nem úgy, mint a Khayyam távérzékelő műhold, amelyet szintén az oroszok indítottak, de a kazahsztáni Bajkonurból, 2022-ben. Nyugati elemzők véleménye szerint a két rakétaindításért cserébe Oroszország hozzáfér az iráni műholdak adataihoz, és azokat fel is használja az Ukrajna elleni háborújában.


Az indítás előkészítése Vosztocsnijban. (Kép: Roszkoszmosz)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024